لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۵

انتقاد پرزیدنت ترامپ از دموکرات‌ها در رسیدگی به وضعیت مهاجران غیرقانونی


پرزیدنت دونالد ترامپ اعلام کرد اعضای دموکرات‌ کنگره فرصت همکاری با کاخ سفید در مورد تعیین تکلیف جوانان بدون مدارک اقامت در آمریکا را از دست داده اند.

رئیس جمهوری آمریکا در مراسمی که روز دوشنبه ۱۳ فروردین به مناسبت عید پاک در محوطه کاخ سفید برگزار شد، در اشاره به کودکان «داکا»، یا مهاجران غیرقانونی که در کودکی به آمریکا آورده شده‌اند، گفت سناتورها و نمایندگان دموکرات از وضعیت نامعلوم جوانان بدون مدارک اقامت در آمریکا برای چانه زنی‌های سیاسی استفاده کرده‌اند و به این شکل این ۸۰۰ هزار جوان را با خطر اخراج از خاک آمریکا روبرو کرده اند.

او گفت: «دموکرات ها واقعاً در حمایت از آنها شکست خورده‌اند. دموکرات‌ها فرصت خوبی برای کمک به این جوانان داشتند، اما متاسفانه آن را از دست دادند. هم اکنون، از موقعیت این جوانان بدون مدارک اقامت سوء استفاده می‌شود.»

پرزیدنت ترامپ روز یکشنبه نیز همزمان با انتقاد از مکزیک در مورد حفاظت از مرزهای مشترک دو کشور، بار دیگر از دموکرات‌ها برای اهمال در مشخص کردن وضعیت آینده افراد بدون مدارک انتقاد کرده بود.

او گفته بود: «مکزیک باید در مرز به ما کمک کند، و اگر این کار را نکند، مایه تأسف است. تعداد زیادی از مهاجران می خواهند از وضعیتی که در مورد جوانان بدون مدارک اقامت بوجود آمده استفاده کنند. دموکرات ها شانس خیلی بزرگی را برای انجام دادن کاری به نفع این گروه از دست داده اند.»

رئیس جمهوری آمریکا افزود، «اما مکزیک هنوز می‌تواند در این مورد به ما کمک کند، چون تمام افرادی که می خواهند از مرزهای جنوبی وارد خاک آمریکا شوند، از مکزیک عبور می‌کنند. ولی این وضعیت دیگر نمی تواند ادامه پیدا کند.»

هنوز مذاکرات آمریکا و مکزیک در مورد تصحیح قراردادهای تجاری بین دو کشور خاتمه نیافته و مقام‌های مکزیکی نیز هنوز به گفته های اخیر رئیس جمهوری آمریکا واکنش نشان نداده‌اند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین از تلاش حدود ۱۱۰۰ نفر که گفته می شود برای فرار از خشونت و فقر در آمریکای مرکزی، از طریق مکزیک به سمت آمریکا حرکت می کنند تا برای دریافت پناهندگی در این کشور اقدام کنند، انتقاد کرد.

مقامات کاخ سفید روز دوشنبه به خبرنگاران گفتند که لایحه ای را برای کمک به تسریع اخراج مهاجران غیرقانونی در دست تهیه دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG