لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۲

احتمال عدم توافق نهایی کنگره؛ بار دیگر بودجه موقت به رأی گذاشته می‌شود


میچ‌مک‌کانول رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا روز سه شنبه گفت، مذاکرات دو حزب برای رسیدن به توافق بر سر بودجه فدرال هنوز ادامه دارد.
میچ‌مک‌کانول رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا روز سه شنبه گفت، مذاکرات دو حزب برای رسیدن به توافق بر سر بودجه فدرال هنوز ادامه دارد.

با نزدیک شدن به سررسید بودجه موقت دولت فدرال و عدم توافق بر سر بودجه نهایی به دلیل اختلاف بر سر قانون حمایت از مهاجران غیرقانونی، مجلس نمایندگان آمریکا قرار است عصر سه‌شنبه طرحی را به رأی بگذارد که امکان ادامه فعالیت دولت را برای شش هفته دیگر فراهم کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این در حالی است که اعضای مجلس نمایندگان – که تحت کنترل اکثریت جمهوریخواه است – ظاهرا به توافقی جامع و نهایی که هم نظر منتقدان برنامه مهاجرتی پرزیدنت ترامپ و هم بودجه پنتاگون و آژانس‌های دولتی را تامین کند، نزدیک شده‌اند.

میچ‌ مک‌کانل نماینده ایالت میشیگان از حزب جمهخوریخواه و رهبر اکثریت سنا گفت، «مفتخرم گزارش دهم گفت‌وگوهای دو حزبی ما جهت پیش رفتن به سمت یک توافق بر سر بودجه مربوط به هزینه‌ها و اولویت‌های مهم جاری، که همه ما خواهان رسیدگی به آنها هستیم، ادامه دارد.»

گفته می شود در طرح پیشنهادی جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان برای جلوگیری از تعطیلی مجدد دولت فدرال، بخش عمده ای از بودجه هزینه های جاری تا ۲۸ مارس، و هزینه های دفاعی کشور تا پایان سال تأمین خواهد شد. کاخ سفید روز سه شنبه اعلام کرد از این پیشنهاد حمایت می کند.

اختلاف بر سر قانون حمایت دولتی از مهاجرانی که در کودکی به ایالات متحده آورده شده و پس از سال‌ها زندگی در این کشور همچنان فاقد مدارک قانونی هستند، قانون موسوم به «داکا»، باعث شد که ماه گذشته بودجه دولت فدرال در سنا به تایید نمایندگان نرسد و دولت تعطیل شود.

پس از سه روز تعطیلی دولت فدرال، نمایندگان سنا در نهایت توافق کردند که بودجه دولت تا روز ۸ فوریه (۱۹ بهمن ماه) تامین شود و از روز بعد کار خود را سر بگیرد، اما در ۱۷ روز باقیمانده باید تدابیری اتخاذ شود که از اخراج صدها هزار مهاجر بدون مدرک قانونی جلوگیری شود.

در حالی که مهلت هشتم فوریه در پایان روز پنجشنبه به سر می‌رسد، پرزیدنت دونالد ترامپ روز دوشنبه در پیامی در توئیتر نوشت، هر طرح مهاجرتی که در کنگره تهیه شود اگر شامل برنامه‌ای برای ساخت دیوار در امتداد مرزهای مکزیک نباشد، «اتلاف وقت محض» خواهد بود.

رسانه‌های آمریکا پیشتر از قول مقام‌های ارشد کاخ سفید خبر داده بودند رئیس جمهوری طرحی را برای حل مشکل مهاجران غیرقانونی که در کودکی به آمریکا آمده‌اند تهیه کرده، که راه را برای اعطای تابعیت به آنها هموار می‌کند؛ اما ظاهرا این طرح با مخالفت روبرو شده است.

بنا بر گزارش‌ها، در طرح پرزیدنت ترامپ یک بودجه ۲۵ میلیارد دلاری برای ساخت دیوار مرزی مکزیک، تغییر قوانین اعطای اقامت زنجیره‌ای و محدود کردن آن به همسر، و همچنین توقف قرعه‌کشی (لاتاری) سالانه کارت اقامت دائم (گرین کارت) پیشنهاد شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG