لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۱

دموکرات‌های سنا به تمدید موقت بودجه رای دادند؛ دولت آمریکا دوباره باز می‌شود


نمایندگان سنای آمریکا روز دوشنبه به طرحی رأی داد که بر اساس آن بودجه دولت ایالات متحده تا هشتم فوریه تامین شود و بتواند، پس از سه روز تعطیلی، از صبح سه شنبه بار دیگر فعالیت های خود را آغاز کند.

چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات سنا گفت از این طرح حمایت می کنیم تا دولت بتواند کار خود را از سر بگیرد و ۱۷ روز فرصت دارد از اخراج مهاجران فاقد مدارک قانونی که در کودکی به آمریکا آمده اند جلوگیری کند.

در رای گیری ظهر دوشنبه تمدید موقت بودجه دولت آمریکا ۸۱ رای مثبت در مقابل ۱۸ رای منفی رای آورد. جمهوریخواهان اکثریت شکننده ۵۱ رای را دارند و برای تصویب بودجه کشور نیاز به اکثریت دو سومی یا شصت رای است. جمعه شب دموکراتها از رای به تمدید بودجه خودداری کرده بودند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده اندکی بعد در بیانیه‌ای از این تصمیم استقبال کرد و گفت خوشحالم که دموکرات‌های کنگره به خود آمدند و برای پایان دادن به تعطیلی دولت اقدام کردند.

پرزیدنت ترامپ با بیان این که وقتی بودجه دولت تامین شد در جهت رفع مشکل مهاجرت اقدام خواهد کرد، گفت «ما به توافقی بلندمدت در این زمینه تن خواهیم داد، اگر فقط و فقط به نفع کشورمان باشد.»

همانطور که انتظار می رفت، دوشنبه شب نیز مجلس نمایندگان با ۲۶۶ رای مثبت در مقابل ۱۵۰ رای منفی این تمدید بودجه را تصویب کرد تا قانون برای امضا به کاخ سفید برود.

نرمش سناتورهای دموکرات، پس از دو روز گفتگوهای فشرده، ظاهرا پس از آن صورت می گیرد که میچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا گفت پیشنهادهای مختلف در این زمینه در هفته های آتی بررسی خواهد شد.

آخرین تلاش سناتورهای آمریکایی تا بامداد جمعه ۲۹ دی ماه برای رسیدن به یک توافق و در نهایت تصویب لایحه بودجه ناکام ماند و از بامداد شنبه ۳۰ دی، دولت آمریکا تا اطلاع ثانوی «شات داون» یا تعطیل شد.

بر اساس دستورالعمل ها،‌ تنها کارمندان ضروری دولت فدرال، ماموران امنیتی، نظامی و پزشکی و برخی قراردادی ها می توانند بر سر خود حاضر شوند. این وضعیت ادامه خواهد داشت تا اینکه کنگره به طور موقت یا کامل بودجه را تصویب کند. بعد از آن همه کارمندان دولت به سر کار خود باز می گردند.

تعطیلی موقت دولت فدرال آمریکا

پرزیدنت ترامپ که پیشتر خود را آماده می کرد در استراحتگاه جنوبی خود در فلوریدا با نزدیکانش یکسالگی ریاست جمهوری خود را جشن بگیرد، اعلام کرد به فلوریدا نمی رود و به جای آن در کاخ سفید می ماند تا مشکل تعطیلی دولت فدرال را حل کند.

أقای ترامپ در واکنش به تعطیلی دولت گفت این چیزی است که دموکرات ها به دنبال آن بوده اند.

در مقابل دموکراتها با رد این ادعا می گویند این رئیس جمهوری و هم حزبی های جمهوریخواه او هستند که تلاشی برای حل بودجه نکرده اند و حتی چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات سنا گفت که پرزیدنت ترامپ خودش گفته بود که از تعطیلی دولت فدرال اسقبال می کند.

ماجرای اختلاف چیست؟

هر چند سنا از صبح جمعه بحث در مورد مصوبه مجلس نمایندگان را برای تامین مخارج دولت تا شانزدهم فوریه آغاز کرد، ولی دموکرات ها می گویند تا طرحی برای نگهداری «دریمرها» یا فرزندان مهاجران غیرقانونی در لایحه بودجه نیاید، با آن یا تمدید موقت بودجه مخالفت می کنند.

سال مالی در آمریکا از ابتدای اکتبر است اما در سه ماه گذشته، جمهوریخواهان با تصویب بودجه های موقت، از تعطیلی دولت جلوگیری کرده بودند و حال دموکرات ها می گویند تا به مطالبات آنها توجه نشود، حاضر نمی شوند که حتی به طور موقت بودجه دولت را تصویب کنند.

دو حزب و پرزیدنت ترامپ هر کدام بر روی یک موضوع تاکید دارند. جمهوریخواهان و پرزیدنت ترامپ می گویند باید بودجه دیوار بین آمریکا و مکزیک در بودجه لحاظ شود. در مقابل دموکرات ها می گویند باید تکلیف ۸۰۰ هزار فرزند مهاجران غیرقانونی مشخص شود. در دولت اوباما به آنها اجازه اقامت موقت داده شد که به قانون داکا موسوم است.

در آخرین تلاش ها در کنگره ایالات متحده برای جلوگیری از تعطیلی دولت فدرال، مجلس نمایندگان آمریکا پنجشنبه شب طرح تامین یک ماهه بودجه دولت را تصویب کرد و این مصوبه برای اجرا باید به تایید سنا می رسید ولی سناتورهای دموکرات در نهایت به آن رای ندادند.

جمهوریخواهان در هر دو مجلس نمایندگان و سنا اکثریت دارند اما اکثریت شکننده شان در سنا با صد نماینده، موجب شد تا شصت رای لازم را نداشته باشند.

از دیروز و پیش از آغاز کار سنا، قانونگذاران هر دو حزب طرف دیگر را مسئول عدم تصویب این مصوبه در سنا کرده اند.

پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن در اختیار جمهوریخواهان است، پنجشنبه شب گفت: من از مردم آمریکا خواستم این را درک کنند که دموکراتهای سنا تنها کسانی هستند که در سر راه باز نگاهداشتن دولت ایستاده اند. اینکه دولت تعطیل شود یا باز بماند، یکجا بعهده آنهاست.

دولت آمریکا در آستانه تعطیلی؛ دو طرف در کنگره چه می‌گویند

در مقابل، «آدام شیف» از اعضای ارشد دموکرات ها در مجلس نمایندگان نیز گفت: مذاکره و هماهنگی میان پرزیدنت و رهبری جمهوریخواهان وجود ندارد. و وقتی که رییس جمهوری خودش نمی داند چه می خواهد، مذاکره مشکل است. پرزیدنت اساسا با لغو برنامه داکا این آشفتگی و بحران مصنوعی را ایجاد کرده و آنها برای درست کردن آن باید با ما کار کنند.

در «تعطیلی دولت» چه اتفاقی می افتد؟

چون هر دو شاخه کنگره یعنی مجلس نمایندگان و سنا لایحه بودجه را تصویب نکردند، دولت فدرال اصطلاحا «شات داون» یا «تعطیل» می شود.

در چنین شرایطی تنها «کارمندان اضطراری» دولت و همچنین بخش های نظامی، اورژانس و حیاتی به کار خود ادامه می دهند.

تا کنون چندباری دولت آمریکا به خاطر اختلافات در کنگره با تعطیلی مواجه شده که یک مورد آن در زمان دولت دموکرات کلینتون بود که جمهوریخواهان اکثریت را در کنگره به دست داشتند و مورد دیگر نیز زمانی بود که پرزیدنت اوبامای دموکرات در کاخ سفید بود و جمهوریخواهان در کنگره اکثریت را داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG