لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۵

پرزیدنت ترامپ: هر طرح مهاجرتی کنگره بدون دیوار مرزی «اتلاف وقت محض» است


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا - آرشیو
دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا - آرشیو

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه گفت هر طرح مهاجرتی که در کنگره تهیه شود اگر برنامه‌ای برای ساخت دیوار در امتداد مرزهای مشترک با مکزیک در آن لحاظ نشده باشد، «اتلاف وقت محض» خواهد بود.

اختلاف بر سر قانون حمایت دولتی از مهاجرانی که در کودکی به ایالات متحده آورده شده و همچنان فاقد مدارک قانونی هستند، موسوم به داکا، موجب شد ماه گذشته بودجه دولت فدرال در سنا به تایید نرسد و دولت تعطیل شود.

پس از سه روز تعطیلی دولت فدرال، نمایندگان سنا توافق کردند که بودجه دولت تا ۸ فوریه (۱۹ بهمن ماه) تامین شود و کار خود را سر بگیرد و در ۱۷ روز باقیمانده از اخراج صدها هزار نفر از مهاجران بدون مدرک قانونی جلوگیری کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سه روز مانده به مهلت مقرر، پرزیدنت ترامپ در پیامی در توئیتر نوشت «هر توافقی بر سر داکا که شامل امنیت مرزی قوی و دیواری که به شدت مورد نیاز است نباشد، اتلاف وقت محض است.»

رئیس جمهوری آمریکا، که از حزب جمهوریخواه به کاخ سفید راه یافته است، در انتقاد از نمایندگان دموکرات کنگره گفت «مهلت مقرر به سرعت در حال فرا رسیدن است و ظاهرا دموکرات‌ها توجهی به داکا ندارند. توافق کنید!»

رسانه‌های آمریکا پیشتر از قول مقام‌های ارشد کاخ سفید خبر داده بودند آقای ترامپ طرحی را برای حل مشکل این گروه از مهاجران تهیه کرده که راه را برای اعطای تابعیت به مهاجرانی که در کودکی به آمریکا آمده‌اند هموار کند.

گفته شده بود بودجه ۲۵ میلیارد دلاری برای ساخت دیوار مرزی، تغییر قوانین اقامت زنجیره‌ای و محدود کردن آن به همسر، و همچنین توقف قرعه‌کشی (لاتاری) سالانه کارت اقامت دائم (گرین کارت) در آن مطرح شده است.

به گفته روزنامه نیویورک تایمز و برخی رسانه‌ها، پیش نویس طرح از سوی نمایندگان دموکرات و برخی جمهوریخواهان در کنگره، و همینطور فعالان طرفدار مهاجرت، رد شده و نمایندگان در حال اصلاح آن برای رسیدن به توافق هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG