لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۶

تیلرسون بر حمایت آمریکا از تلاش‌های سازمان ملل برای حل بحران یمن تاکید کرد


دیدار رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا (دوم از چپ) با عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان (پشت به تصویر) در آلمان - ۲۸ بهمن ۱۳۹۵
دیدار رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا (دوم از چپ) با عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان (پشت به تصویر) در آلمان - ۲۸ بهمن ۱۳۹۵

رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه اعلام کرد واشنگتن از تلاش‌های بین المللی جاری به رهبری سازمان ملل متحد برای حل و فصل بحران یمن حمایت می‌‌کند و همچنین خواستار ارسال بدون مشکل و مانع کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم آن کشور است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مارک تونر سخنگوی موقت وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت آقای «وزیر بر تدوام حمایت ایالات متحده از روند اقدامات تحت رهبری سازمان ملل تاکید ... و لزوم ارسال فوری کمک‌های بشردوستانه به سراسر یمن را یادآور شده است.»

رکس تیلرسون که در نخستین ماموریت رسمی خود در مقام وزارت خارجه آمریکا و برای شرکت در نشست وزیران گروه ۲۰ در آلمان روز گذشته عازم اروپا شده بود، پیشتر در روز پنجشنبه با همتایان بریتانیایی، سعودی، اماراتی و عمانی خود درباره اوضاع یمن گفت‌وگو کرد.

با آغاز قیام‌های موسوم به بهار عربی در خاور میانه در سال ۲۰۱۱، یمن نیز شاهد اعتراضاتی بود که با افزایش تحرکات شبه نظامیان حوثی و نیروهای وفادار بهعلی عبدالله صالح رئیس جمهوری پیشین، دولت قانونی عبد ربه منصور هادی به ریاض گریخت و خشونت‌ها بالا گرفت.

بنا به درخواست دولت منصور هادی، ارتش عربستان سعودی در فروردین ۱۳۹۴ بطور مستقیم با نیروهای شورشی در یمن درگیر شد، که حمایت ایالات متحده و متحدان ریاض را در پی داشت.

ایران، رقیب سنتی عربستان سعودی در منطقه، از شیعیان حوثی حمایت می‌کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG