لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۹

آمریکا و بریتانیا خواستار برقراری آتش‌بس فوری در یمن شدند


آمریکا و بریتانیا خواستار برقراری آتش‌بس فوری در یمن شدند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، آمریکا و بریتانیا روز یکشنبه، ۲۵ مهر، خواستار برقراری آتش‌بس فوری و بدون قید و شرط در یمن شدند تا خشونت ها میان حوثی های یمن به پشتیبانی از ایران و دولت یمن به پشتیبانی از ائتلاف عرب خاتمه یابد.

به دنبال حمله هوایی هفته گذشته به یک مراسم عزاداری شیعیان در صنعا، پایتخت یمن، که از سوی نیروهای ائتلاف عربی صورت گرفت و در آن ۱۴۰ نفر کشته شدند، این ائتلاف تحت انتقادهای شدید قرار گرفته است.

حمله هوایی نیروهای ائتلاف عرب به مراسم عزاداری در صنعا که ۱۴۰ کشته بر جای گذاشت
حمله هوایی نیروهای ائتلاف عرب به مراسم عزاداری در صنعا که ۱۴۰ کشته بر جای گذاشت

از سویی دیگر، روز شنبه یک دریادار آمریکایی گفت ناوشکن آمریکایی «میسون» در دریای سرخ که هفته گذشته دو بار هدف موشک های حوثی های یمن قرار گرفته بود، روز شنبه نیز برای بار سوم مورد هدف موشک هایی قرار گرفت که از ساحل یمن پرتاب شده ولی با ناوشکن برخورد نکردند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، گفت در صورتیکه طرفین درگیر در جنگ یمن با برقراری آتش‌بس موافقت کنند، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد بر جزئیات بیشتر آتش‌بس و زمان و چگونگی برقراری آن تمرکز خواهد کرد. جان کری افزود: «زمان آن است که یک آتش‌بس بدون قید و شرط برقرار شود تا بتوان بر سر میز مذاکره نشست.»

ناوشکن آمریکایی «میسون» در دریای سرخ که چند بار هدف موشک های حوثی های یمن قرار گرفته است
ناوشکن آمریکایی «میسون» در دریای سرخ که چند بار هدف موشک های حوثی های یمن قرار گرفته است

آقای کری خواستار برقراری آتش‌بس «در اسرع وقت، یعنی دو شنبه یا سه شنبه» شد. همچنین اسماعیل شیخ احمد، فرستاده ویژه سازمان ملل، گفت با مذاکره کننده ارشد حوثی ها و دولت منصور هادی در یمن ملاقات کرده است.

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، نیز با اشاره به ضرورت برقراری آتش‌بس در یمن گفت بحران یمن «منجر به نگرانی های روزافزون در سطح بین المللی شده است؛ میزان کشتارهایی که شاهد آن هستیم غیر قابل قبول است.»

بیانیه آمریکا و بریتانیا پس از نشست میان مقام های این دو کشور و عادل الجبیر، وزیر خارجه، و دیگر مقامات ارشد عربستان سعودی در لندن منتشر شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG