لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۷

شلیک موشک از مناطق تحت کنترل حوثی‌های یمن به ناو آمریکایی برای سومین بار


ناوشکن میسون در یک هفته اخیر سومین بار است که هدف حمله موشک قرار می گیرد.
ناوشکن میسون در یک هفته اخیر سومین بار است که هدف حمله موشک قرار می گیرد.

برای سومین بار، روز شنبه از مناطق تحت کنترل حوثی های یمن، موشک هایی به سمت ناوشکن آمریکایی یو اس اس میسون شلیک شد.

خبرگزاری فرانسه شنبه شب ۲۴ مهر، به نقل از مقام های آمریکایی حمله موشکی تازه به ناوشکن آمریکایی خبر داد.

در حالیکه هنوز حوثی ها مسئولیت حملات قبلی را برعهده نگرفتند، خبرگزاری فرانسه نوشت، موشک‌ها از نوع زمین به زمین و از منطقه تحت کنترل حوثی ها به سوی ناوشکن آمریکایی شلیک شد. این ناو در آب‌های بین المللی دریای سرخ حضور دارد.

مقام های پنتاگون می گویند مانند دو حمله قبلی،‌ آسیبی به ناوشکن آمریکایی نرسیده است.

ناوشکن آمریکایی میسون که در آبهای اطراف تنگه «باب المندب» در دریای سرخ حرکت می کرده، ابتدای هفته گذشته مورد هدف چند موشک پرتاب شده از سوی حوثی ها قرار گرفت که در آب افتاده و صدمه ای به این ناوشکن وارد نکرده اند.

چهارشنبه عصر، حوثی های یمن برای بار دوم در یک هفته اخیر به سوی ناوشکن آمریکایی در آبهای بین المللی موشک شلیک کردند.

تنها ساعتی بعد از دومین شلیک ناکام موشک به سمت یک ناوشکن آمریکایی در خلیج عدن، آمریکا بخش هایی از مراکز راداری تحت کنترل حوثی ها را که مورد حمایت ایران هستند، در ساحل جنوب یمن موشک باران کرد.

آیا حوثی ها از موشک های ایران استفاده می کنند؟

در حالی تنش در باب المندب به سمت دخالت مستقیم آمریکا علیه مناطق تحت کنترل حوثی ها پیش می رود که بعد از اولین شلیک موشک به سوی ناوشکن آمریکایی، یک مقام حوثی روز دوشنبه به خبرگزاری رویترز گفته بود این گروه موشکی به سوی کشتی نظامی آمریکایی در آب های یمن شلیک نکرده است.

هنوز حوثی ها درباره دومین شلیک موشک ها به سمت ناوشکن آمریکایی اظهارنظری نکرده اند اما این اولین بار نیست از مناطق تحت کنترل آنها به سوی کشتی های خارجی موشک شلیک می شود.

دهم مهرماه هم به یک کشتی اماراتی شلیک شد که برعکس دو شلیک به سمت ناوشکن آمریکایی، آن موشک به کشتی اماراتی اصابت کرد.

سازمان ملل حمله به کشتی اماراتی را محکوم کرد و آن را تهدیدی علیه کشتیرانی در تنگه استراتژیک باب المندب دانست.

شبکه خبری فاکس مدعی شد موشک شلیک شده به شناور اماراتی «ساخت ایران» بود اما در مقابل، سخنگوی وزارت خارجه ایران این ادعا را رد کرد و بهرام قاسمی آن را فرافکنی نامید.

برخی رسانه ها موشک های شلیک شده از ساحل تحت کنترل حوثی ها را نوعی از موشک های چینی می دانند که ایران پیشتر از روی آنها، موشکی به نام «نور» تولید کرده بود.

از زمان تنش ها در یمن، ایران و عربستان در دو سوی این تنش ها قرار گرفتند. جمهوری اسلامی ایران حامی شیعیان حوثی است و عربستان سعودی از دولت قانونی یمن حمایت می کند.

در یکسال اخیر جنگ داخلی در یمن با مداخله نظامی عربستان و حامیانش همراه شده است. ایران مخالف حمله عربستان است و در مقابل ریاض می گوید تهران تجهیز حوثی ها را بر عهده دارد.

در سالهای اخیر گزارش هایی از ارسال سلاح از سوی ایران به گروه هایی مثل حوثی ها و همچنین حزب الله لبنان در نزدیکی اسرائیل منتشر شده است. ایران ضمنی اتحاد استراتژیک خود با این گروه ها را تایید می کند و فعالیت آنها را تروریستی نمی داند و می گوید آنها در حال دفاع هستند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG