لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۷

مقام نظامی آمریکا: ایران اقدام به ارسال موشک‌ کروز برای حوثی‌های یمن کرده است


یک مقام ارشد نظامی آمریکا می‌گوید معتقدند که جمهوری اسلامی ایران اوایل ماه جاری میلادی اقدام به ارسال سلاح‌های جدید، از جمله موشک‌های کروز، به شورشیان شیعه حوثی در یمن کرده است.

شبکه خبری ان بی سی به نقل از رئیس فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا با اشاره به حمله اخیر موشکی به ناوگان آمریکا در نزدیکی یمن، نوشت که «ما معتقدیم ایران با این موضوع ارتباط دارد.»

دریاسالار کوین دونگان همچنین گفت که ایالات متحده و همپیمانان آن تا کنون پنج کشتی حامل سلاح برای شبه نظامیان حوثی که عازم بنادر یمن بودند را توقیف کرده‌اند.

بر اساس گزارش شبکه ان بی سی که پنجشنبه شب منتشر شد، نخستین مورد در آوریل ۲۰۱۵ (بهار ۱۳۹۴) بود که هفت کشتی با پشتیبانی نیروی دریایی سپاه پاسداران به سمت یمن در حرکت بودند.

در این کشتی‌ها موشک‌های کروز، تسلحیات مختلف دیگر و همچنین چندین قایق که گمان می‌رود قایق‌های حامل مواد منفجره باشند، یافت شد.

از آن تاریخ به بعد چهار مورد دیگر نیز توسط ایالات متحده و همپیمانان آن در منطقه شناسایی و توقیف شدند.

ایران از شبه نظامیان شیعه حوثی در یمن حمایت می‌کند. در مقابل ایالات متحده و متحد کلیدی آن، عربستان سعودی، حامی نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی اما در تبعید یمن هستند.

بیست و چهارم مهر ماه، برای سومین بار در طول یک هفته، موشک هایی از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها به سمت یک ناوشکن آمریکایی در آب‌های بین المللی دریای سرخ شلیک شد.

آمریکا شورشیان حوثی‌ و حامی آنها، یعنی ایران، را مسئول این حملات می‌داند. حملاتی که واشنگتن را برای اقدامات تلافی جویانه تحت فشار گذاشته و در صورت تحقق، نخستین گام برای دخالت مستقیم نظامی آمریکا در بحران یمن خواهد بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG