لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۲

پادشاه سعودی: اجازه نمی‌دهم یمن به پایگاهی برای تهدید عربستان تبدیل شود


پادشاه عربستان سعودی روز چهارشنبه ضمن دفاع از عملکرد ارتش آن کشور علیه شورشیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران در یمن، خواستار جلوگیری از دخالت کشورها در بحران یمن شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ملک سلمان در یک نطق تلویزیونی گفت «اجازه نخواهد داد یمن به مرکز یا مسیری برای هیچ کشور یا جناحی که امنیت پادشاهی (سعودی) در منطقه را هدف گرفته، تبدیل شود.»

این اظهارات پادشاه سعودی پس از آن عنوان می شود که صندوق کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، به تازگی با انتشار یک گزارش جدید، بار دیگر درباره بحران انسانی در یمن هشدار داده است.

آژانس کودکان سازمان ملل در این گزارش که روز دوشنبه منتشر شد، گفته است شمار کودکانی که در یمن دچار سوء تغذیه شدید هستند، ۲۰۰ درصد بیش از آمار سال ۲۰۱۴ میلادی است.

بنا بر اعلام یونیسف، نزدیک به ۲ میلیون و دویست هزار کودک در این فقیرترین کشور خاور میانه، دچار سوء تغذیه هستند و از این میان دست کم ۴۶۲ هزار نفر از سوء تغذیه حاد دارند.

سازمان های بین المللی از ائتلاف به رهبری عربستان خواسته‌اند با لغو تحریم‌های هوایی و دریایی که در ابتدای عملیات نظامی آنها در مارس ۲۰۱۵ اعمال شده، دسترسی مردم یمن به مواد غذایی و نیازهای ابتدایی زندگی را تسهیل کند.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، برخی حتی نیروهای سعودی را به جنایت جنگی متهم کرده و می‌گویند حملات هوایی ائتلاف منطقه ای به رهبری ریاض قربانیان غیرنظامی بسیاری در پی داشته است.

به دنبال طرح این اتهامات علیه عربستان سعودی، ایالات متحده آمریکا روز سه شنبه تصمیم گرفت تحویل بخشی از تسلیحات نظامی مورد توافق به این متحد خود در حوزه خلیج فارس را به تعلیق در آورد.

ملک سلمان در سخنان امروز خود البته اشاره ای به این تصمیم آمریکا نکرد، اما گفت که امنیت یمن «امنیت پادشاهی» سعودی است و اجازه نخواهد داد کسی در امور یمن دخالت کند.

بیش از چهار هزار غیرنظامی تا کنون در یمن کشته شده اند، که بنا بر اعلام سازمان ملل متحد حدود ۶۰ درصد از آنها در اثر حملات هوایی جان خود را از دست داده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG