لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۰

اعزام تفنگداران آمریکایی برای کمک به آزادسازی رقه از دست داعش در سوریه


این اولین بار از شروع بحران سوریه است که آمریکا تفنگدار به این کشور اعزام می کند
این اولین بار از شروع بحران سوریه است که آمریکا تفنگدار به این کشور اعزام می کند

ایالات متحده آمریکا صدها نیروی تفنگدار خود را برای حمایت از نیروهای محلی در آزادسازی شهر رقه، پایتخت گروه داعش در سوریه به این کشور اعزام کرده است.

مقام های وزارت دفاع پنجشنبه ۱۹ اسفند به واشنگتن پست گفته اند که نیروهای آمریکایی نزدیک مرز سوریه با ترکیه مستقر شده اند و با تجهیزات یک قرارگاه توپخانه برای حمله به مقر داعش در ۳۲ کیلومتری رقه ایجاد کرده اند. این گروه که به «جنگ‌افزار سنگین» مجهز است، قرار است به نیروهای کرد سوری برای بازپس گیری شهر رقه کمک کند.

آسوشیتدپرس همچنین خبر داده که اعزام این نیروهای نظامی موقتی است.

اعزام تفنگداران در حالی صورت گرفته که قبل از این، آمریکا تنها مستشار ارتش برای مبارزه علیه داعش اعزام کرده بود. خبرگزاری رویترز نیز نوشت که به نظر می رسد بعد از مشخص شدن آزادسازی موصل در عراق، عملیات آزاد سازی رقه نیز در روزهای آینده آغاز شود.

جان دوریان، سخنگوی ائتلاف ضد داعش روز پنجشنبه به رویترز گفت که نیروهای آمریکایی ضمن کمک به کردهای سوری و ائتلاف عربی، قرار نیست نقش محوری در صف مقدم نبرد داشته باشند.

به نوشته رویترز آمریکا ۴۰۰ نیرو شامل تفنگدار و تکاوران ارتش جدیدا به شمال سوریه اعزام کرد که به ۵۰۰ نیروی قبلی اعزام شده آمریکا اضافه خواهند شد.

عملیات آزاد سازی رقه که پایتخت داعش در سوریه است، بعد از آزادسازی موصل قرار است انجام شود. در حال حاضر تقریبا شهر موصل از داعش پاکسازی شده و درگیری هایی در غرب این شهر هنوز ادامه دارد.

جان دوریان، سخنگوی ائتلاف ضد داعش می گوید عملیات قرنطینه کردن شهر رقه با محاصره شهر «خیلی خیلی خوب» پیش رفته است.

یک ماه پیش سخنگوی ائتلاف بین المللی علیه داعش گفته بود که این ائتلاف به نیروهای محلی برای محاصره شهر رقه کمک می کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG