لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۵

پیشروی ارتش عراق از جنوب موصل؛ عملیات شبه نظامیان شیعه از غرب آغاز شد


در ادامه عملیات آزادسازی شهر موصل در شمال عراق، نیروهای دولتی روز شنبه به سمت روستایی در جنوب آن شهر پیشروی کردند که پیکارجویان گروه داعش پیشتر اقدام به فرار از آن کرده بودند. همزمان شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران نیز در جبهه جدیدی از غرب، به این عملیات پیوسته‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، به دنبال حملات هوایی نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در مناطق جنوبی موصل، نیروهای عراقی با حمایت توپخانه ارتش، ضمن تصرف روستای «شوره»، به پیشروی خود به سمت دومین شهر بزرگ عراق که در سال ۲۰۱۴ به اشغال داعش درآمد، ادامه دادند.

فرماندهان ارتش عراق می گویند اعضای داعش از هفته گذشته اقدام به عقب نشینی از شوره کرده‌اند و با بردن برخی از غیرنظامیان محلی، قصد داشتند از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده کنند. با این حال حملات اخیر موجب بر هم خوردن برنامه آنها و فرار گروهی از غیرنظامیان از دست آنها شده است.

همزمان شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران موسوم به حشد الشعبی یا بسیج مردمی عراق نیز از روز شنبه به عملیات موصل پیوستند و از سمت غرب جبهه جدیدی را علیه پیکارجویان داعش باز کرده‌اند. به گزارش آسوشیتدپرس هدف شیعیان از عملیات امروز بیرون راندن داعش از تل عفر است.

اکثریت جمعیت روستای تل عفر، پیش از آن که در تابستان ۲۰۱۴ به دست داعش بیافتاد، شیعه بودند.

هدف دیگر شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران، کنترل مرزهای غربی عراق و جلوگیری از فرار داعشی‌ها به سمت سوریه عنوان شده است. ایران در سوریه از دولت بشار اسد در برابر مخالفان، و همچنین گروه های افراطگرای سنی مانند داعش، حمایت می کند.

از دو شهر موصل در عراق و رقه در سوریه، به عنوان مراکز خلافت خودخوانده گروه موسوم به «دولت اسلامی» یا همان داعش یاد می‌شود.

عملیات ارتش عراق برای بازپس گیری موصل از ۲۶ مهر ماه آغاز شد و انتظار می رود چند ماه طول بکشد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG