لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۶

روسیه: آمریکا به مذاکرات صلح سوریه در قزاقستان دعوت شده است


آمریکا به مذاکرات سوریه در آستانه، پایتخت قزاقستان، دعوت شده است. سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز پنجشنبه در یک نشست خبری گفت، خوب است که دولت جدید آمریکا در مذاکرات حضور داشته باشد. ایران با حضور آمریکا مخالف است.

علاوه بر آمریکا، از استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه نیز دعوت مشابهی به عمل آمده است. اما نقش سازمان ملل در این مذاکرات هنوز مشخص نیست.

میخائیل بوگدانوف معاون وزیر خارجه روسیه نیز گفته است نمایندگان روسیه در نشست قزاقستان از وزارتخانه های امور خارجه و دفاع خواهند بود.

همزمان بشار اسد رئیس جمهوری سوریه نیز در مصاحبه ای با تلویزیون تی بی اس ژاپن گفته است که تمرکز مذاکرات آستانه آتش بس در سوریه خواهد بود. قرار است نشست آستانه روز دوشنبه ۴ بهمن ماه برگزار شود.

همکاری نظامی روسیه و ترکیه در سوریه

علاوه بر همکاری در تدارک دیدن مذاکرات آستانه، روسیه و ترکیه عملیاتی مشترک علیه شهر الباب سوریه انجام دادند. روز چهارشنبه این دو کشور حملات هوایی مشترک علیه مواضع گروه داعش در شهر باب در شمال غربی و ۲۰ کیلومتری مرز ترکیه انجام دادند.

روسیه این عملیات را بی‌سابقه خوانده است؛ زیرا اولین از نوع خود با یک کشور عضو ناتو است. به گفته روسیه عملیات مشترک دو کشور احتمالاً ادامه خواهد داشت.

در شرق سوریه هم نبرد نیروهای دولتی با پیکارجویان داعش در دیرالزور ادامه دارد. این شهر اهمیت ویژه استراتژیکی برای داعش دارد، زیرا شهر رقه، مرکز گروه داعش در سوریه، را به مناطق تحت کنترل آنها در عراق متصل می‌کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG