لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۲

نیروهای سوری تحت حمایت آمریکا: «خشم فرات» برای بازپس‌گیری رقه آغاز شد


آرشیو
آرشیو

کردهای سوری و نیروهای عرب مخالف دولت سوریه که تحت حمایت آمریکا هستند می گویند عملیات آزاد سازی شهر رقه را، که گروه «دولت اسلامی» آن را پایتخت خلافت خود خوانده، آغاز کردند.

رقه در شمال سوریه و موصل در عراق از مهمترین مراکز تحت کنترل داعش هستند. دولت عراق و متحدانش پیشتر حمله به موصل را آغاز کرده اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، نیروهای تحت رهبری کردهای سوری مورد حمایت آمریکا هستند عملیات بازپس‌گیری رقه را روز یکشنبه اعلام کردند. آنها گفتند امیدوار هستند که «ترکیه در امور داخلی سوریه دخالت نکند.»

این خبر توسط «نیروهای دموکراتیک سوریه» روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری در «عین عیسی» واقع در شمال رقه اعلام شد. «نیروهای دموکراتیک سوریه» متشکل از ائتلاف کردها، اعراب و نیروهای مسیحی است. مقامی که این بیانیه را خواند گفت عملیات آزاد سازی رقه که نامش را «خشم فرات» گذاشته اند، رسما آغاز شده است.

بیانیه نیروهای سوری می گوید که ۳۰ هزار نفر در عملیات بیرون راندن داعش از رقه شرکت دارند.

هنوز واکنشی از سوی ترکیه و آمریکا به بیانیه کردها منتشر نشده است. با این حال مقامات آمریکایی تایید کرده اند که عملیات بیرون راندن داعش از رقه به نسبت بیرون راندن آنها از موصل چالش‌های سیاسی بیشتری را به همراه دارد. آنها همچنین گفته اند که اطلاعات آمریکا نشان می دهد طرح‌های عملیات تروریستی در غرب بدست داعش در رقه برنامه ریزی می شود که نشان دهنده اهمیت بیرون راندن سریع داعش از رقه است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG