لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۶

واکنش به ادعای اسد برای ماندن تا ۲۰۲۱؛ جان کربی: اسد باید برود


سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا
سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در واکنش به اظهارات اخیر بشار اسد مبنی بر ماندن در قدرت تا سال ۲۰۲۱ گفت موضع ایالات متحده آمریکا در مورد کناره گیری اسد تغییری نکرده است.

جان کربی در نشست روزانه خبری سه شنبه ۱۱ آبان گفت سخنان اخیر بشار اسد را شنیده است. او نمی تواند در آینده دراز مدت سوریه نقشی داشته باشد.

اشاره آقای کربی به سخنان روز سه شنبه بشار اسد است. رئیس جمهوری سوریه در جمع چند خبرنگار غربی گفت که دست کم تا پایان دوره ریاست جمهوری اش در قدرت می ماند. او گفت:‌ مادامی که نیروهای دولتی برنده جنگ هستند، هرگونه تغییر سیاسی غیرممکن است و گفت پیش بینی می کند که تا دستکم تا سال ۲۰۲۱ و پایان سومین دوره هفت ساله ریاست جمهوری، در این مسند باقی بماند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این سخنان گفت سازمان ملل همچنان به دنبال راه حلی برای از سرگیری گفت و گوهای سیاسی است تا مسیر انتقال قدرت در سوریه طی شود.

بشار اسد مورد حمایت روسیه و ایران است. در حالیکه مخالفان اسد از ۲۰۱۰ نبرد علیه او را آغاز کردند اما با رشد داعش، روسیه و ایران برای بقای رژیم اسد کمک هایی کردند.

با قدرت گرفتن رژیم اسد،‌ در حال حاضر مذاکرات صلح سوریه متوقف شده است. آمریکا و متحدانش خواستار کناره گیری اسد هستند اما وی می گوید قصد کناره گیری ندارد.

جنگ داخلی سوریه بیش از پنج سال است که ادامه دارد و حدود سیصد هزار نفر کشته شده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG