لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۲

مکالمه تلفنی روسای جمهوری آمریکا و ترکیه؛ اردوغان نگران پ‌ک‌ک است


رؤسای جمهوری آمریکا و ترکیه روز چهارشنبه در مکالمه ای تلفنی به گفتگو درباره مبارزه با داعش در عراق و سوریه پرداختند.

بنا به بیانیه منتشر شده از دفتر ریاست جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، و باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه ۵ آبان در مکالمه ای تلفنی که بیش از یک ساعت به طول انجامید، به اهمیت مبارزه با داعش در خاورمیانه و همچنین نگرانی آقای اردوغان درباره حزب کارگران کردستان ترکیه پرداختند.

در بیانیه منتشر شده از سوی آقای اردوغان ذکر شده که رهبر هر دو کشور با مبارزه با داعش، بویژه در سوریه و عراق، و همچنین جلوگیری از استقرار شبه نظامیان پ.ک.ک در شمال عراق موافقت کردند.

در این مکالمه، آقای اوباما از ترکیه به خاطر نقش این کشور در ائتلاف مبارزه با داعش قدردانی کرد. این در حالی است که ترکیه و عراق هنوز بر سر حضور نیروهای ترکیه در کمپ «بعشیقه» در نزدیکی موصل اختلاف نظر دارند، چراکه عراق چندان نسبت به حضور نیروهای ترکیه در عملیات آزادسازی موصل راغب نبوده است.

در همین حال آقای اوباما خواستار همکاری نزدیک در راستای مبارزه با داعش بوده است. بیانیه ای که از سوی کاخ سفید منتشر شده می گوید: «آقای اوباما اشاره کرده است به اهمیت همکاری های نزدیک بین آمریکا و ترکیه برای افزایش موفقیت ها و همچنین تحت فشار گذاشتن داعش در سوریه تا تهدیدها علیه آمریکا، ترکیه، و دیگران کاهش یابد.»

آقای اوباما و آقای اردوغان همچنین بر اهمیت احترام به تمامیت منطقه ای عراق تأکید کردند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG