لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۵

حشد الشعبی: آماده‌ایم پس از شکست داعش در عراق به سوریه برویم


شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در عراق می‌گویند پس از شکست پیکارجویان داعش در عراق، برای همراهی نیروهای دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در جنگ علیه این گروه افراطی سنی، به آن سوی مرز خواهند رفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، احمد الاسدی سخنگوی حشد السعبی روز شنبه در نشستی خبری در بغداد گفت، «پس از پاکسازی سرزمینمان از وجود تروریست‌ها، آمادگی کامل خواهیم داشت به هر جایی که در آن تهدیدی علیه امنیت ملی عراق وجود داشته باشد برویم.»

حشد الشعبی یا همان بسیج مردمی عراق متشکل از گروه‌های مختلف شبه نظامی شیعه است که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران بوده و در کنار نیروهای دولت مرکزی و پیشمرگه‌های کرد عراق، علیه پیکارجویان داعش مبارزه می‌کنند.

گروه‌های مسلح شیعه عراقی از روز شنبه به عملیات دولت حیدر العبادی نخست وزیر عراق برای بازپس گیری شهر موصل، دومین شهر بزرگ آن کشور که از سال ۲۰۱۴ به اشغال داعش در آمده است، پیوستند.

ایران از دولت بشار اسد در سوریه در مقابل مخالفان و همچنین گروه‌های افراطی مانند داعش حمایت می کند و برخی گروهای شیعه مورد حمایت ایران در عراق و منطقه، مانند حزب الله لبنان، مدتهاست در سوریه حضور فعال دارند.

سخنگوی "جنبش النجبا" یکی از گروه‌های شبه نظامی شیعه عراق که در کنار نیروهای دولت بشار اسد در سوریه در حال جنگ است، اواسط شهریور ماه گفت بیش از هزار نیروی جدید به مناطق جنوبی شهر حلب اعزام کرده است.

ایالات متحده و متحدان آن موافق حضور نیروهای شیعه در نبرد علیه داعش نیستند و معتقدند این موضوع به درگیری‌های فرقه‌ای در منطقه دامن می‌زند. با این حال با استفاده نیروهای دولتی عراقی از این گروه‌ها مخالفت عملی هم نکرده‌اند.

یک مقام ارشد نظامی آمریکا اواخر مرداد ماه اعلام کرد حدود صد هزار نیروی مسلح شیعه تحت عنوان حشد الشعبی یا همان بسیج مردمی در جنگ علیه داعش در عراق فعال هستند، که برآورد می‌شود حدود ۸۰ هزار نفر از آنها مورد حمایت مستقیم ایران باشند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG