لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۴

کریستین ساینس مانیتور: شیعیان مورد حمایت ایران به نبرد با داعش پیوستند


یک پست بازرسی در پنجاه کیلومتری جنوب موصل
یک پست بازرسی در پنجاه کیلومتری جنوب موصل

یک روزنامه آمریکایی با کنار هم قراردادن شواهدی، نوشت که ایران از طریق گروه های شیعه درگیر در عراق، به عملیات آزادسازی موصل از دست داعش پیوسته است.

روزنامه کریستین ساینس مانیتور روز شنبه ۸ آبان در گزارشی با عنوان «نقشی که ایران در حمله به موصل ایفا می کند، چیست؟» به بیان جزئیاتی درباره اقدامات جمهوری اسلامی ایران در همکاری با گروه های شیعه در عملیات بازپسگیری موصل از دست داعش پرداخته است.

کریستین ساینس مانیتور نوشت شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران، به کمپین نظامی پیوسته اند تا داعش را از موصل بیرون برانند. با ورود شبه نظامیان شیعه، جبهه جدیدی به سمت نواحی غربی شهر موصل گشوده شده است.

اشاره این رسانه آمریکایی به گزارش اخیر آسوشیتدپرس است که روز جمعه نوشت حشد الشعبی یا بسیج مردمی عراق در غرب موصل محاصره این شهر را تکمیل کرده است.

«جعفر الحسینی» سخنگوی گردان های حزب الله عراق به آسوشیتدپرس گفته، حزب الله و دیگر شبه نظامیان مرتبط حدود چهار مایل به سمت شهر تلعفر پیشروی کرده و سه خودروی بمب گذاری شده انتحاری داعش را با موشک های ضدتانک منهدم ساخته اند.

طبق اعلام بسیج مردمی عراق، شبه نظامیان شیعه وارد شهر موصل نخواهند شد.

در حالی این گروه حضور خود در عملیات آزادسازی موصل را اعلام کرده که آنها تحت حمایت تهران هستند.

هدف آنها کنترل مرزهای غربی عراق با سوریه و تامین امنیت این مناطق هستند. در مرز غربی عراق با سوریه، خطوط لوله های نفتی و مسیر تدارکاتی داعش در بین موصل و رقه است.

حضور نیروهای شیعه نزدیک به ایران در غرب موصل در حالی است که در حال حاضر ارتش عراق و پیشمرگه های کرد موصل را محاصره دارند. نیروهای تحت حمایت آمریکا از مناطق جنوبی و شمال شرقی حرکتی همگرا را به سوی موصل آغاز کرده اند.

به نوشته کریستین ساینس مانیتور، ورود حشد الشعبی یا بسیج مردمی عراق به نبرد موصل نشان دهنده همگرایی بیشتر آمریکا و ایران در جنگ علیه داعش است و این شرایط درحالی بوجود آمده که دشمنی تاریخی بین دو کشور تاحدودی کاهش یافته است.

حضور نیروهای شیعه مورد حمایت ایران در نبرد آزادسازی موصل از دست داعش در حالی است که پیشتر ترکیه هم خواستار حضور در این عملیات بود اما با مخالفت بغداد مواجه شد.

ایران از سال ۲۰۱۴ و با قدرت گرفتن داعش، در جنگ عراق علیه داعش حضور دارد و برای بازپس‌گیری شهر فلوجه به ارتش این کشور مشاوره نظامی داد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG