لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۴

رهبران دو حزب سنا از توافق بر سر طرح بودجه دو ساله دولت آمریکا خبر دادند


با نزدیک شدن به سررسید بودجه موقت دولت فدرال ایالات متحده، انتظار می‌رود قانونگذاران جمهوریخواه و دموکرات کنگره تا پایان روز چهارشنبه از توافق بر سر یک «طرح خوب دوحزبی» بلندمدت برای تامین بودجه هزینه‌های جاری و دفاعی کشور خبر دهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مارک شورت مدیر اداره حقوقی کاخ سفید گفت در این طرح احتمالا بودجه دفاعی طبق نظر پرزیدنت ترامپ افزایش می‌یابد، و افزود این می‌تواند خبر خوبی برای تحقق وعده رئیس جمهوری در ارتقای نیروهای مسلح ایالات متحده باشد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی در همین زمینه نوشت، میچ مک‌کانول رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا و چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات در صحن علنی سنا اعلام کردند دو حزب بر سر طرحی برای تامین بودجه دولت فدرال به مدت ۲ سال توافق کرده‌اند.

به گفته آنها، این طرح علاوه بر تامین هزینه‌های جاری دولت برای دو سال، شامل افزایش ۳۰۰ میلیارد دلاری سقف هزینه‌های دفاعی، افزایش حدود ۹۰ میلیارد دلاری بودجه خدمات مربوط به حوادث طبیعی غیرمترقبه، و همچنین افزایش سقف استقراض دولت است.

اندکی پس از اعلام این توافق، کاخ سفید و جیم متیس وزیر دفاع آمریکا از آن استقبال کردند و سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید گفت با این طرح، بودجه لازم برای اولویت های بالا تامین، و دولت را از بحران های پی در پی بودجه ای دور خواهد کرد.

اندکی پس از اعلام توافق، کاخ سفید و جیم متیس وزیر دفاع آمریکا از آن استقبال کردند و سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید گفت، با این طرح بودجه لازم برای اولویت‌های بالای کاری تأمین، و دولت از بحران‌های پی در پی بودجه‌ای دور خواهد شد.

طرح مورد توافق اعلام شده، برای نهایی شدن و ارسال به موقع به کاخ سفید، جهت پیشگیری از تعطیلی دوباره دولت فدرال، باید تا پیش از مهلت مقرر به تصویب نمایندگان هر دو مجلس کنگره ایالات متحده - مجلس نمایندگان و مجلس سنا - برسد.

اختلاف بر سر قانون حمایت از مهاجرانی که در کودکی به آمریکا آمده و پس از سال‌ها زندگی در این کشور فاقد مدارک قانونی هستند - قانون موسوم به «داکا» - باعث شد که ماه گذشته بودجه دولت فدرال در سنا به تایید نمایندگان نرسد و دولت تعطیل شود.

پس از سه روز تعطیلی دولت فدرال، نمایندگان سنا در نهایت توافق کردند بودجه دولت تا ۸ فوریه (۱۹ بهمن ماه) تامین شود و از روز بعد کار خود را سر بگیرد؛ اما در ۱۷ روز باقیمانده باید تدابیری اتخاذ شود که از اخراج صدها هزار مهاجر بدون مدرک قانونی جلوگیری شود.

در گزارش‌های اولیه از توافق اعلام شده امروز نمایندگان دو حزب عمده سیاسی آمریکا در کنگرۀ تحت کنترل جمهوریخواهان، اشاره‌ای به قانون داکا و حمایت از مهاجران فاقد مدارک قانونی نشده است و مشخص نیست دو طرف چگونه در این مورد به توافق رسیده‌اند.

در حالی که بودجه موقت نیمه شب پنجشنبه سر رسید می‌شود، پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه در پیامی در توئیتر نوشت، هر طرح مهاجرتی که در کنگره تهیه شود اگر شامل برنامه‌ای برای ساخت دیوار در امتداد مرز مکزیک نباشد، «اتلاف وقت محض» خواهد بود.

رسانه‌های آمریکا پیشتر از قول مقام‌های کاخ سفید خبر داده بودند رئیس جمهوری طرحی را برای حل مشکل این گروه از مهاجران غیرقانونی تهیه و پیشنهاد کرده است، که راه را برای اعطای تابعیت به آنها هموار می‌کند؛ اما ظاهرا این طرح با مخالفت برخی روبرو شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG