لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۱

تعطیلی چندساعته دولت آمریکا؛ رئیس جمهوری تمدید موقت لایحه بودجه را امضا کرد


برای دومین بار در سال جدید میلادی، عدم توافق در کنگره ایالات متحده موجب تعطیلی موقت دولت آمریکا شد اما اینبار تنها چندساعت بعد از تعطیلی، کنگره تمدید لایحه بودجه را تصویب کرد و ساعتی بعد پرزیدنت ترامپ با امضاء، آن را به قانون تبدیل کرد و دولت کار عادی خود را با بودجه موقت از سر گرفت.

مجلس نمایندگان آمریکا در بامداد جمعه، لایحه تامین بودجه دولت را تصویب و آن را برای امضای رییس جمهوری آمریکا به کاخ سفید ارسال کرد تا بدین وسیله به تعطیل کوتاه مدت دولت فدرال خاتمه داده شود. پرزیدنت ترامپ صبح جمعه این مصوبه را امضا کرد و به تعطیلی موقت دولت پایان داد.

این بودجه دو ساله است اما با رای کنگره برای نهایی شدن، حدود یک ماه دیگر بودجه موقت به دولت داده می شود و در صورت تایید در ماه مارچ، نهایی می شود.

آقای رایان گفت: جمهوریخواهان بیشترین سهم در آرا را امروز ادا می کنند و من از دوستانم در حزب اقلیت می خواهم در کنار ما از این طرح فراحزبی حمایت کنند.

لایحه برغم مخالفت بیشتر دموکراتها در مجلس نمایندگان بویژه نانسی پلوسی رهبر اقلیت دمکرات مجلس تصویب شد که خواهان تعهد محکمتری از سوی پل رایان مبنی بر طرح و رای گیری در مورد قانون موسوم به داکا، به منظور حفاظت از جوانان مهاجری از اخراج هستند که در کودکی غیر قانونی به آمریکا آورده شده اند.

وی در شب گذشته گفت: ما باید شانس آن را داشته باشیم که در این مکان، جایگاه نمایندگان مردم در مورد انجام خواست شان کار کنیم. نه اینکه دریافت کننده چیزی باشیم که چون در سنا تصویب شده و چون پرزیدنت با آن موافق است، در مجلس مطرح کنیم. این یک تعهد نیست.

پل رایان در پاسخ به همکاران دموکرات خود چنین اطمینان داد و گفت: تعهد من به کار با یکدیگر در مورد اقدام مهاجرتی یک تعهد صمیمانه است. تکرار می کنم تعهد من صمیمانه است و وقتی که کار این بودجه تمام شود، ما این مشکل داکا را حل خواهیم کرد، هر قدرهم که طول بکشد، آنوقت ما بر طرح داکا و پیدا کردن راه حلی برای آن تمرکز خواهیم کرد.

چند ساعت پیش از آن، لایحه بودجه با حمایت گسترده فراحزبی با آرا ۷۱ موافق در برابر ۲۸ رای مخالف در سنا تصویب شده بود.

جمهوریخواهان در هر دو مجلس نمایندگان و سنا اکثریت دارند.

در «تعطیلی دولت» چه اتفاقی می افتد؟

وقتی هر دو شاخه کنگره یعنی مجلس نمایندگان و سنا لایحه بودجه را تصویب نکنند، دولت بودجه ای برای خرج کردن ندارد و دولت فدرال اصطلاحا «شات داون» یا «تعطیل» می شود.

در چنین شرایطی تنها «کارمندان اضطراری» دولت و همچنین بخش های نظامی، اورژانس و حیاتی به کار خود ادامه می دهند.

تا کنون چندباری دولت آمریکا به خاطر اختلافات در کنگره با تعطیلی مواجه شده که یک مورد آن در زمان دولت کلینتون از حزب دموکرات بود که جمهوریخواهان اکثریت را در کنگره داشتند و مورد دیگر نیز زمانی بود که پرزیدنت اوباما از حزب دموکرات در کاخ سفید بود و جمهوریخواهان باز در کنگره اکثریت را داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG