لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۵

اسنودن: حاضرم به آمریکا بازگردم و به زندان بروم


ادوارد اسنودن، که به دلیل افشای اسناد محرمانه از ایالات متحده به روسیه گریخته است، می‌گوید پیشنهاد کرده که حاضر است به آمریکا بازگردد و به خاطر افشای جزئیات عملکرد آژانس امنیت ملی آمریکا به زندان برود.

این پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا، دو سال پیش به دنبال افشای اطلاعات و جزئیات مبنی بر شنود دولتی مکالمات و مراودات الکترونیک شهروندان آمریکا، به مسکو رفت. اسنودن در صورت بازگشت به آمریکا ممکن است حکم زندان ۳۰ ساله دریافت کند.

اسنودن به شبکه جهانی بی‌بی‌سی گفت، بارها داوطلب شده که به ایالات متحده بازگردد و به زندان برود، ولی تاکنون هیچ پیشنهاد رسمی در این زمینه دریافت نکرده است.

به گفته او "آنچه که تاکنون گفته شده، این است که شکنجه‌ام نخواهند کرد؛ که یک شروع است. اما فراتر از این نرفته‌ایم."

اسنودن در این مصاحبه که از برنامه "پانوراما" پخش شد، گفت او و کلایش منتظر تماس مقامات آمریکایی بوده‌اند.

پیشتر در سال جاری میلادی، اریک هولدر دادستان ارشد آمریکا گفت امکان ارائه پیشنهاد توافق به اسنودن وجود دارد.

افشاگری‌های اسنودن درباره ان‌.اس‌.ای (آژانس امنیت ملی آمریکا) و دیگر نهادهای اطلاعاتی و امنیتی، بحث و مناقشاتی بین‌المللی درباره قدرت جاسوسی و شنود مکالمات خصوصی افراد، و همچنین موازنه و تفاوت بین ایجاد امنیت و تجاوز به حریم خصوصی افراد را دامن زد.

برخی منتقدان اسنودن او را "خائن" نامیده و می‌گویند افشاگری‌های او به توان ایالات متحده و متحدانش در مبارزه با تروریسم آسیب زده است.

اما ادوارد اسنودن در مصاحبه با شبکه جهانی بی‌بی‌سی گفته است "اگر من خائن هستم، به چه کسی خیانت کرده‌ام؟ من تمام اطلاعاتم را به روزنامه‌نگاران و جامعه آزاد دادم."

او گفت "من هزینه سنگینی پرداخت کردم، ولی از تصمیمی که گرفتم احساس راحتی می‌کنم. اگر فردا دیگر نباشم، از آنچه کرده‌ام خرسندم و احساس رضیات می‌کنم."

XS
SM
MD
LG