لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۶

گزارش: نظارت نهادهای امنیتی بر مکاتبات مسلمانان آمریکا


Jue Jue Than é fotografada na frente de um tributo às vítimas dos ataques em Paris, na residência oficial do embaixador francês em Myanmar.
Jue Jue Than é fotografada na frente de um tributo às vítimas dos ataques em Paris, na residência oficial do embaixador francês em Myanmar.

بنابر اطلاعات مندرج در اسناد جدیدی که ادوارد اسنودن، پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی ایالات متحده، منتشر کرده است، ایمیل‌های دست کم ۵ نفر از چهره‌های برجسته مسلمان آمریکایی توسط آن آژانس و نیز اداره آگاهی فدرال آمریکا، FBI، مورد نظارت و بازرسی قرار داشته است.

بر اساس این گزارش – که با همکاری دو خبرنگار به نام‌های گلن گرینوالد و مرتضی حسین تنظیم و در وبسایت خبری «اینترسپت» منتشر شده – عملیات نظارت بر مکاتبات ایمیلی این افراد، با مجوز قانونی و بر اساس رویه‌هایی مشخص برای یافتن جاسوس‌ها و تروریست‌های احتمالی خارجی صورت گرفته است.

در این گزارش که بر اساس اطلاعاتی است که ادوارد اسنودن به تازگی منتشر کرده، فهرستی از ایمیل‌های افراد مختلف نشان داده شده، اما اسامی آنها درج نشده است. وبسایت اینترسپت می‌گوید بر اساس تحقیقاتی که انجام داده‌اند، توانسته‌اند هویت ۵ نفر از آن مسلمانان آمریکایی که هدف نظارت بودند را شناسایی کنند.

نام هوشنگ امیراحمدی، استاد ایرانی‌تبار روابط بین‌الملل دانشگاه راتگرز، نیز در میان اسامی آن پنج نفر به چشم می‌خورد.

اسامی چهار نفر دیگری که هدف جاسوسی بودند عبارتند از: فیصل گیل یکی از اعضای حزب جمهوریخواه که سابقه خدمت در سازمان امنیت داخلی ایالات متحده را نیز داشته است؛ عاصم غفور، وکیل سرشناسی که نمایندگی تعدادی از متهمان مربوط به پرونده‌های مرتبط با تروریسم را به عهده داشته؛ آقا سعید، استاد پیشین علوم سیاسی در دانشگاه کالیفرنیا؛ و نهاد عیوض، مدیر اجرایی شورای روابط اسلامی آمریکایی.

براساس این گزارش، همه این پنج نفر، هرگونه ارتباط با فعالیت‌های تروریستی را رد کرده‌اند.

اینترسپت، نشریه‌ای اینترنتی است که توسط پیر امیدیار - بنیانگزار ایرانی-آمریکایی مرکز مشهور خرید و فروش آنلاین «ای بی» (eBay) - در زمستان سال گذشته (فوریه ۲۰۱۴) راه‌اندازی شد و گلن گرینوالد، از تهیه کنندگان گزارش فوق، یکی از دبیران آن است.

XS
SM
MD
LG