لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۹

تمایل ادوارد اسنودن به بازگشت به آمریکا


ادوارد اسنودن پیمانکار پیشین دولت آمریکا، در عکسی که توسط روزنامه گاردین در تاریخ ۹ ژوئن ۲۰۱۳ منتشر شد.
ادوارد اسنودن پیمانکار پیشین دولت آمریکا، در عکسی که توسط روزنامه گاردین در تاریخ ۹ ژوئن ۲۰۱۳ منتشر شد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا می گوید اسنودن باید «مثل یک مرد» به ایالات متحده بازگردد و با اتهام جاسوسی اش روبرو شود.


ادوارد اسنودن پیمانکار پیشین دولت ایالات متحده، که اطلاعات محرمانه امنیتی کشور را فاش کرد و به روسیه گریخت، در نخستین مصاحبه خود با یک شبکه تلویزیونی آمریکایی ادعا کرد که برای عملیات جاسوسی آموزش دیده و با «میهن پرست» خواندن خود گفت تمایل کرد به ایالات متحده باز گردد.

اسنودن در گفتگویی با برایان ویلیامز خبرنگاز شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا که چهارشنبه شب پخش شد گفت که خود را یک «میهن پرست» می داند، اما تا آن موقع که بتواند به کشورش باز گردد، با تقاضای تمدید پناهندگی اش از دولت روسیه، قصد دارد در آن کشور بماند.

وی در این مصاحبه تلاش کرد از خود در برابر اتهام دولت ایالات متحده که او را، به عنوان کسی که با افشای برنامه های جاسوسی آژانس امنیت ملی و به خطر انداختن جان مردم، «خائن» می داند دفاع کند و در پاسخ گفت «می توانید یک نمونه نشان بدهید؟ ... بعد از گذشت یک سال، هنوز حتی یک مورد هم نگفته اند که کسی، به هر طریقی، بخاطر گزارش های من صدمه دیده باشد.»

آقای اسنودن در پاسخ به این پرسش که آیا حاضر است برای بازگشت به آمریکا تن به یک توافق با دولت بدهد، گفت که «اول می خواهد مطمئن شود که آن برنامه های اطلاعاتی اصلاح شده باشند» تا بتوان به خانواده و کشوری که آن را ترک کرده، از طریق آن اصلاحات، کمک کرد.

وی در ادامه گفت هر سه قوه حکومت آمریکا اصلاحاتی را آغاز کرده اند که نتیجه کاری است که او انجام داد.

درپی افشای برنامه های امنیتی آژانس امنیت ملی آمریکا، از جمله گردآوری و ثبت اطلاعات تلفنی و اینترنتی شهروندان آمریکایی، ایالات متحده اسنودن را به «سرقت (اطلاعات) و جاسوسی» متهم می کند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه، پیش از پحش مصاحبه اسنودن از تلویزیون ان بی سی، گفت او باید «مثل یک مرد» به ایالات متحده بازگردد و با اتهام جاسوسی اش روبرو شود.

ادوارد اسنودن پس از ارسال انبوهی از اسناد آژانس امنیت ملی به خبرنگاران، درباره علمیات جاسوسی و اطلاعاتی آمریکا در سراسر جهان، هم اکنون به عنوان پناهنده در روسیه بسر می برد.

وی این اسناد را در اختیار روزنامه گاردین چاپ بریتانیا و روزنامه آمریکایی واشنگتن پست گذاشته بود.
XS
SM
MD
LG