لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۷

سوئد به تحقیقات درباره برخی اتهامات مطرح شده علیه جولیان آسانژ پایان داد


عکس آرشیوی از جولیان آسانژ بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس در سفارت اکوادور در لندن ۲۷ - مرداد ۱۳۹۳
عکس آرشیوی از جولیان آسانژ بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس در سفارت اکوادور در لندن ۲۷ - مرداد ۱۳۹۳

دادستانی سوئد روز پنجشنبه اعلام کرد تحقیقات درباره برخی اتهامات جزئی مطرح شده علیه جولیان آسانژ بنیانگذار وبسایت ویکی‌لیکس، به دلیل منقضی شدن مهلت قانونی تفهیم اتهام او، به پایان رسیده و مختومه اعلام می شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دادستانی سوئد تاکید کرد که با این حال به تحقیقات درباره اتهام تعرض جنسی را که پس از سفر آسانژ به استکهلم و در سال ۲۰۱۰ میلادی علیه او مطرح شده است، ادامه خواهد داد.

بنابر اعلام دادستانی سوئد، رسیدگی قانونی به این اتهام تعرض جنسی علیه آقای آسانژ نیز پنج سال دیگر و در اوت سال ٢٠٢٠ میلادی (تابستان ۱۳۹۹) میتواند به سرنوشتی مشابه دچار شود.

دستگاه قضایی سوئد تا اواخر زمستان گذشته، پیشنهاد بازجویی از جولیان آسانژ در بریتانیا را نمی‌پذیرفت و خواستار استرداد او به سوئد بود. این شهروند ۴۴ استرالیایی از سه سال پیش به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده است.

هر چند دادستانی سوئد اواخر اسفند ماه گذشته اعلام کرد که حاضر است با او در لندن ملاقات کند، اما ظاهرا این دیدار انجام نشده و مقامات قضایی سوئد قادر نبوده‌اند او روال قانونی را برای انجام بازپرسی در مهلت مقرر طی کنند.

خبرگزاری رویترز نیز روز پنجشنبه در گزارشی از قول رئیس دادستانی عمومی سوئد نوشت، جولیان آسانژ با پناهنده شدن به سفارت اکوادور روند قانونی را از مسیر خود منحرف کرد. طبق قوانین سوئد، بدون انجام بازپرسی نمی‌توان اتهامات مطرح شده علیه متهم را به طور رسمی پیگیری کرد.

به گزارش رویترز، جولیان آسانژ نیز در بیانیه‌ای که توسط ایمیل ارسال کرده است، در واکنش می‌گوید «به شدت ناامید هستم. هیچ نیازی به هیچکدام از این موارد نبود. من بی‌گناه هستم.» وی همچنین دادستانی سوئد را به «بی‌کفایتی» متهم کرده است.

بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس اتهام تعرض جنسی را رد می‌کند، اما از این نگران است که در صورت استرداد به سوئد، به دلیل افشای اسناد طبقه بندی شده نظامی و دیپلماتیک ایالات متحده، به آمریکا فرستاده شود.

جولیان آسانژ در پی انتشار این اسناد محرمانه در بهار سال ۲۰۱۲ میلادی (۱۳۹۱ خورشیدی) در وبسایت ویکی‌لیکس - که توسط ادوارد اسنودن پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا گردآوری شده بود- به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد.

ایالات متحده پیشتر حکم پیگرد قانونی جولیان آسانژ را صادر کرده بود. با این حال دادستانی سوئد دخالت واشنگتن در پرونده قضایی جاری علیه او را تکذیب کرده است.

XS
SM
MD
LG