لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۱

قانون جمع آوری مکالمات تلفنی در آمریکا تغییر کرد


قانون جمع آوری مکالمات تلفنی در آمریکا تغییر کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:23 0:00

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، مصوبه پایان دادن به جمع آوری انبوه مکالمات تلفنی را امضا کرد.

هدف از جمع‌آوری و طبقه بندی انبوهی از مکالمات تلفنی داخلی و بین‌المللی در آمریکا، مبارزه با تروریسم بود، اما مخالفان آن عملیات معتقدند، که در جریان آن، گاه حریم زندگی خصوصی آمریکایی‌ها، نادیده گرفته می‌شد.

اکنون در قانون جدید، که با ۶۷ رای موافق در برابر ۳۲ رای مخالف در سنای آمریکا به تصویب رسید، این داده‌های تلفنی توسط شرکت‌های تلفن در این کشور جمع آوری خواهد شد و نزد خود این شرکتها باقی خواهد ماند.

پیشتر، اطلاعات مذکور توسط آژانس امنیت ملی آمریکا جمع آوری می‌شد، اما از این پس، استفاده از آن تنها با مجوز دادگاه میسر است، که به نظر موافقان، دستآورد بزرگی است.

پاتریک لیهی، یکی از دو سناتور ایالت ورمانت درباره این لایحه گفت: «ما چشمگیرترین اصلاحات در مورد جمع‌آوری اطلاعات در دهه های اخیر را تصویب کردیم. این کار با کنار گذاشتن ایدئولوژی و هراس‌افکنی انجام شد. این مصوبه امنیت آمریکا را حفظ می کند، اما همزمان، زندگی خصوصی آمریکاییان را نیز حافظت می‌کند.»

اما رهبر اکثریت سنای آمریکا، که بنا به گزارش‌ها، چهار تبصره پیشنهادی‌اش در این خصوص رای نیاورد، گفت که مقررات جدید، هیچکدام از این دو کار را نمی کند.

سناتور میچ مکانل گفت: «این مصوبه، حفاظت از موارد خصوصی در زندگی شهروندان آمریکایی را افزایش نمی‌دهد و با حذف یکی دیگر از ابزارهای مبارزان جنگ با تروریسم در بدترین زمان ممکن، مسلما امنیت آمریکا را تضعیف می‌کند.»

نگهداری سابقه مکالمات تلفنی، و نه محتوای آنها، پس از وقایع تروریستی یازده سپتامبر در آمریکا آغاز شد.

دو سال پیش، ادوارد اسنودن، کارمند قراردادی آژانس امنیت ملی آمریکا به روسیه پناهنده شد و در بخشی از افشاگری‌هایش، برنامه جمع آوری انبوهی از داده‌های تلفنی را نیز آشکار کرد.

ادوارد اسنودن که سه‌شنبه از طریق ارتباط ویدئویی در کنفرانس عفو بین الملل در لندن شرکت کرده بود، معتقد است که جمع آوری داده های تلفنی کمکی به مبارزه با تروریسم نمی کند، و مخالفان این عملیات نیز می‌گویند که این عملیات، چیزی جز تجاوز دولت به زندگی خصوصی آمریکایی‌ها نبوده است.

XS
SM
MD
LG