لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۸

روسیه پناهندگی اسنودن را به مدت ۳ سال دیگر تمدید کرد


ادوارد اسنودن پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی ایالات متحده که اکنون در روسیه بسر می برد.
ادوارد اسنودن پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی ایالات متحده که اکنون در روسیه بسر می برد.

مسکو، به ادوارد اسنودن پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی ایالات متحده که به عنوان پناهنده در روسیه اقامت دارد، اجازه داد به مدت ۳ سال دیگر در آن کشور بماند.

وکیل اسنودن می‌گوید او در حوزه فناوری اطلاعات کار می‌کند و داشتن شغل، شرط ماندن در روسیه است. او همچنین یادآور شد که تمدید اجازه اقامت در روسیه به عنوان پناهنده سیاسی، به معنای آن نیست که او اجازه خواهد داشت برای همیشه در روسیه بماند.

این اقدام روسیه، اندکی پس از اعلام تصمیم مسکو برای تحریم واردات محصولات غذایی از آمریکا و اروپا انجام می‌گیرد و به نظر می‌رسد در واکنش به تحریم‌هایی است که ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه آن کشور، بخاطر نقش مسکو در بحران اوکراین، اعلام کرده‌اند.

مسکو پیش از این، به اسنودن پناهندگی سیاسی موقت یک ساله اعطا کرده بود که روز اول اوت (۱۰ مرداد ماه) منقضی شد. وی پس از انتشار انبوهی از اسناد آژانس امنیت ملی آمریکا درباره علمیات جاسوسی و اطلاعاتی ایالات متحده در سراسر جهان، در ماه مه سال ۲۰۱۳ (بهار ۱۳۹۲) از آمریکا خارج شد.

دولت ایالات متحده، اسنودن را به سرقت اسناد دولتی و اطلاعات محرمانه دفاعی کشور متهم کرده است و از او خواسته به وطن خود باز گردد و برای آنچه که انجام داده، توضیح دهد.

وکیل اسنودن روز پنجشنبه گفت هرگونه تصمیمی در مورد تلاش برای ماندن در روسیه یا بازگشت به آمریکا، به موکل او بستگی دارد و تاکنون تصمیمی در این باره گرفته نشده است.

آقای اسنودن اوایل خرداد ماه، در نخستین مصاحبه خود با یک شبکه تلویزیونی آمریکایی پس از خروج از ایالات متحده، گفت تمایل دارد به ایالات متحده بازگردد.

وی در گفتگویی با برایان ویلیامز خبرنگاز شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا گفت خود را یک «میهن پرست» می‌داند، اما تا آن زمانی که بتواند به کشورش بازگردد، قصد دارد با تقاضای تمدید پناهندگی‌اش از دولت روسیه، در آن کشور بماند.

XS
SM
MD
LG