لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۸

سناتور بلک‌برن به صدای آمریکا: محور شرارت جدید شامل ایران، روسیه، چین، و کره شمالی است


سناتور مارشا بلک‌برن از ایالت تنسی در جریان گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا
سناتور مارشا بلک‌برن از ایالت تنسی در جریان گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا

مارشا بلک‌برن، سناتور جمهوری‌خواه از ایالت تنسی، می‌گوید هر توافقی با ایران باید از موافقت دو سوم آرای نمایندگان برخوردار باشد.

این سناتور جمهوری‌خواه یک روز پیش از برگزاری جلسه بررسی وضعیت مذاکرات توافق هسته‌ای ایران در کمیته سیاست خارجی سنای ایالات متحده با حضور رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، طرحی را برای افزایش پاسخگویی در قبال ایران معرفی کرد. این طرح هرگونه توافق هسته‌ای با ایران را مشروط به کسب رای پذیرش از سنا می‌کند و همچنین دادن امتیاز به جمهوری اسلامی را مشروط به‌شروطی خاص می‌کند.

سناتور بلک‌برن پس از اعلام این طرح و در گفت‌وگویی با بخش فارسی صدای آمریکا در مورد این که به لحاظ زمان‌بندی چرا یک شب پیش از برگزاری جلسه بررسی توافق هسته‌ای ایران چنین طرحی را ارائه کرده است گفت: «این طرح را ارائه کردم چون باور کامل دارم که روسیه، چین، ایران و کره شمالی محور شرارت جدید هستند و با همه این گفت‌وگوها در مورد ساختاری برای توافق هسته‌ای جدید با ایران، حس کردم این مهم است که چند چیز را انجام دهم. اول، اگر این توافق دو سوم رای موافق نداشته باشد،‌ نباید امضا شود. و این که اگر قرار است گفت‌وگویی با ایران انجام شود، آن‌ها باید روابط خود را با حزب کمونیست چین، قطع کنند.»

مارشا بلک‌برن افزود: «می‌دانید که توافقی ۲۵ ساله میان ایران و چین در حوزه‌های مشترک اقتصادی و نظامی امضا شده است. ایران باید روابط با چین را قطع کند، باید مبادلات پولی و نظامی با چین را پایان دهد، باید روابط خود با حماس را قطع کنند، باید تسلیحات هسته‌ای خود را از بین ببرد. همه این‌ها برای پاسخگو نگه داشتن ایران است و این که آن‌ها باید کاری که انجام می‌دهند که باعث شده آنها بزرگترین حامی حکومتی تروریسم در جهان به شمار‌ روند را متوقف کنند.»

سناتور بلک‌برن در مورد این که به نظر او سیاست خارجی ایالات متحده در قبال ایران چه باید باشد گفت: «دولت آمریکا نباید با ایران مذاکره کند، یا بگذارد روسیه با ایران مذاکره کند و این باید موضع و سیاست ما باشد.»

چند سناتور جمهوری‌خواه از این طرح حمایت کرده‌اند. باب وود، نماینده جمهوری‌خواه ویرجینیا در مجلس نمایندگان، هم طرحی مکمل را در مجلس نمایندگان معرفی کرده‌است.

XS
SM
MD
LG