لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۹

امیرعبداللهیان: اسرائیل برجام را نمی‌خواهد؛ آمریکا «واقع‌بینانه» عمل کند


حسین امیرعبداللهیان
حسین امیرعبداللهیان

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره مذاکرات احیای برجام با بیان این که ایالات متحده «با نوعی انفعال» مواجه است، گفت که امیدوار است طرف آمریکایی «واقع‌بینانه عمل و رفتار کند.»

حسین امیرعبداللهیان که در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد داووس در سوییس با فرید زکریا، خبرنگار، گفت‌وگو می‌کرد، با اعلام این که ایران «دریچه دیپلماسی را باز نگه می‌دارد»، تأکید کرد: «تحریم‌های دولت ترامپ باید برداشته شود.»

او با بیان این که «ایران به دنبال تولید سلاح هسته‌ای نیست»، اضافه کرد که اسرائیلی‌ها توافق احیای برجام را نمی‌خواهند و درباره این مسئله «به دنیا دروغ» می‌گویند.

امیرعبداللهیان بدون پاسخ دادن به پرسش‌هایی درباره مسئله حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های تروریستی به عنوان مانعی بر سر راه توافق هسته‌ای، گفت که این تنها یکی از مسائل مورد گفت‌و‌گو است و موضوعات دیگری نیز در میان است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری روز چهارشنبه در ارتباط با عدم تمایل دولت بایدن به حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی گفت تمرکز مذاکرات وین بر احیای برجام است و اگر ایران خواسته‌های فرابرجامی را حفظ کند، واشنگتن به رد آنها ادامه می‌دهد و توافقی وجود نخواهد داشت.

به گفته وی در صورت بازگشت به پیروی متقابل از برجام، آمریکا آماده رفع تحریم‌ها خواهد بود، اما ایران نیز باید گام‌هایی بردارد که بر اساس آنها به صورت دائمی و قابل راستی‌آزمایی از دستیابی به سلاح هسته‌ای منع شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنانش گفت دولت بایدن در صورت رسیدن به توافق بازگشت متقابل به احیای برجام، آن را جهت بازبینی به کنگره خواهد فرستاد.

XS
SM
MD
LG