لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۸

وزیر خارجه ایران برای بررسی توافق ۲۵ ساله با پکن به چین می‌رود


حسین امیرعبداللهیان - آرشیو
حسین امیرعبداللهیان - آرشیو

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، تا پایان این هفته برای بررسی توافقنامه همکاری ۲۵ ساله دو کشور به چین سفر می کند.

این مطلب را سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه ۲۰ دی در نشستی خبری در تهران اعلام کرد.

چین و ایران در فروردین ۱۴۰۰ توافقنامه مشارکت جامع استراتژیک را برای تقویت روابط اقتصادی و سیاسی امضا کردند.

رویترز می‌نویسد که چین پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸ که بین قدرت های بزرگ و تهران امضا شده بود، به یک حلقه حیاتی برای اقتصاد ایران تبدیل شد.

سعید خطیب زاده اعلام کرده است که وزیر امور خارجه ایران درباره موضوعات مختلف، از جمله توافقنامه ۲۵ ساله با چین، گفتگو خواهد کرد.

این سفر در حالی انجام می شود که مذاکرات ایران و قدرت‌های بزرگ در وین برای احیای توافق سال ۲۰۱۵ برجام در جریان است؛ توافقی که برنامه هسته‌ای تهران را در ازای لغو تحریم‌های آمریکا محدود کرد.

انتتشار خبر امضای توافق ۲۵ ساله ایران و چین در اوایل سال جاری پیشتر با واکنش‌های گسترده‌ای در فضای مجازی روبه‌رو شده است. بسیاری از کاربران ایرانی با استفاده از هشتگ‌هایی مانند #قرارداد_۲۵_ساله، #اویغورها، و #ترکمانچای_چینی نسبت به این قرارداد به شدت انتقاد کرده‌اند.

محمود صادقی، نماینده سابق تهران در مجلس شورای اسلامی، نیز در توییتی از هواداران و دلبستگان به این توافق خواسته است به این بیاندیشند که «چین مائوئیستی چه مسیری را پیمود که به چین امروز تبدیل شد؟»

سعید خطیب زاده، همچنین روز دوشنبه بدون اشاره به تاریخی مشخص گفت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، نیز قرار است به روسیه سفر کند.

XS
SM
MD
LG