لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۲

شاهزاده رضا پهلوی درباره واقعه «متروپل»: ما ملت ایران جز یکدیگر یار و یاوری نداریم


همزمان با گسترش اعتراضات به دنبال فرو ریختن برج دوقلوی «متروپل» در آبادان، شاهزاده رضا پهلوی با انتشار پیامی خواستار افزایش همبستگی مردم ایران و پشتیبانی آنها از همدیگر شد.

در پیام شاهزاده رضا پهلوی که روز پنجشنبه منتشر شد خطاب به مردم ایران آمده است: «ما ملت ایران جز یکدیگر یار و یاوری نداریم. وظیفه ملی و انسانی ما است که کنار هم بایستیم و از همدیگر حمایت کنیم.»

وی با انتقاد از دولتمردان حاکم گفت: «رژیمی که از آغاز برای امت‌سازی آمد، دشمن ملت ایران است. رهبر چنین رژیمی هم، رهبر حزب‌الله و انصارالله و جهاد اسلامی است و قاتل ملت ایران.»

شاهزاده رضا پهلوی همچنین با اشاره به دیگر حوادث دردناک در ایران، از عزم خود برای همراهی با مردم ایران خبر داد.

در بخش دیگری از این پیام آمده است: «امروز مادران داغدار آبادان، همان مادران آبان هستند؛ مادران ایذه و اندیمشک و فارسان و جونقان. مادران کول‌بران کردستان و سوخت‌بران سیستان و بلوچستان؛ مادران ایران. درد آنها درد ملت ایران است. تنهاشان نمی‌گذاریم.»

این درحالی است که اعتراض‌ها به فرو ریختن برج متروپل در آبادان، همچنان در این شهر ادامه دارد و به خرمشهر و شاهین‌شهر نیز گسترش یافته است. گروه زیادی از معترضان شعارهایی علیه ارکان جمهوری اسلامی و در راستای همبستگی سر داده‌اند.

هم‌زمان، گزارش‌هایی مبنی بر اختلال در اینترنت شهری و موبایل در مناطق مختلفی از ایران انتشار یافته است.

این اعتراض‌ها در حالی پنج‌شنبه پنجم خرداد به سایر شهرها کشیده شده است که شامگاه چهارشنبه معترضان پرشمار در آبادان با شعار «هم‌وطن باغیرت، حمایت حمایت» خواستار همبستگی مردم سایر شهرهای ایران شدند.

در آبادان معترضان با شعار «هیهات من‌الذله» (محال است که تن به ذلت دهیم) به خیابان آمده‌اند.

گزارش‌های تصویری منتشر شده در حساب توییتری «۱۵۰۰ تصویر» که با تمرکز بر اعتراضات ایران و اخبار جنبش دادخواهی فعالیت می‌کند، نشان می‌دهد اعتراضات امشب در آبادان گسترده‌تر شده و به خیابان شاپور نیز کشیده شده است.

ویدئوهای شهروندی در غروب پنج‌شنبه پنجم خرداد، جمعیت گسترده‌ای با حضور چشمگیر زنان را به تصویر کشیده‌اند که در خرمشهر شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «نترسید، ما همه با هم هستیم» سر می‌دهند.

همچنین تصاویر منتشر شده از شاهین‌شهر استان اصفهان که جمعیت قابل توجه مهاجر از خوزستان دارد، معترضان با برگزاری تجمع، ضمن سوگواری، شعار «نترسید، ما همه با هم هستیم»، «می‌کشم، آن که برادرم کشت» و «آبادان قهرمان، حمایتت می‌کنیم» سر می‌دهند.

در برخی شهرهای دیگر استان خوزستان از جمله بهبهان مردم برای سوگواری به خیابان آمده‌اند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای که سکوت او درباره واقعه آبادان مورد انتقاد قرار گرفته بود، با گذشت چهار روز، در پیام تسلیتی بر «سرعت عمل و استفاده از همه ظرفیت‌ها برای کاستن تلفات» تأکید کرد و گفت: «وظیفه پیگرد مقصران حادثه و مجازات عبرت‌آموز آنان با همکاری قوه‌قضائیه و تلاش گسترده برای جلوگیری از تکرار آن بر عهده همه ما مسئولان کشور است.»

برج دوقلوی «متروپل» که بخشی از آن در حال ساخت بود و بخشی دیگر به بهره‌برداری رسیده بود، ظهر دوشنبه دوم خرداد در آبادان فرو ریخت. کارشناسان و روزنامه‌نگاران محلی از سال گذشته بارها نسبت به وقوع این حادثه هشدار داده بودند.

سعید حافظی، روزنامه‌نگار اهل آبادان ساکن آلمان با انتشار ویدئویی از استقرار «حجم سنگینی از تجهیزات و نیروهای ضد شورش در مرکز شهر آبادان» خبر داد و به نقل از منابع محلی نوشت: «احتمال دارد تصمیم به تخریب کامل مجتمع گرفته باشند و نیروها را برای سرکوب اعتراض مردم آورده‌اند.»

او با بیان این که «بسیاری از زیر آوار ماندگان برج متروپل کارگران روستاهای اطراف» شهر هستند، تأکید کرد: « خانواده‌های آنها نه توان مطالبه‌گری دارند و نه امکان آن را. برخی‌شان موبایل هم ندارند.»

حافظی در توییتی دیگر به نقل از یکی از امدادگران حاضر در محل، «از اجساد کشف شده‌ای خبر داد که اجازه خروج آنها از مجتمع صادر نشده است.»

این روزنامه‌نگار به نقل از امدادگر مورد اشاره نوشت: «این تصمیم ستاد بحران است برای کنترل خشم مردم.»

در ساعات گذشته گزارشی مبنی بر تلاش یک فرد برای با خود بردن کامپیوتر دوربین‌های مداربسته متروپل آبادان منتشر شد.

یک گزارش تصویری دیگر نشان می‌دهد مأمور نیروی انتظامی در صحنه حاضر شده است. سعید حافظی با ابراز نگرانی گفته است: «نباید دست سپاه یا اداره اطلاعات بیفتد! اینها شریک حسین عبدالباقی و قاتل مردم هستند.»

XS
SM
MD
LG