لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۶

ادامه اعتراض مردم آبادان و شهرهای دیگر ایران، شعار مردم: خامنه‌ای حیا کن، مملکتو رها کن


اعتراض و تظاهرات در آبادان پس از ریزش متروپل
اعتراض و تظاهرات در آبادان پس از ریزش متروپل

همزمان با افزایش آمار جانباختگان حادثه ریزش ساختمان متروپل به ۱۹ نفر و تعداد مصدومان به ۳۷ نفر ، احمد وحیدی وزیر کشور دولت رئیسی گفته به علت احتمال ریزش سازه‌های مجاور، فعلاً عملیات آواربرداری متوقف شده است.

وی با بیان این که در متروپل، یک جنایت اتفاق افتاده افزود: کسانی که برای کسب درآمد بیشتر به راحتی با جان مردم بازی کردند، به هیچ وجه قابل گذشت نیستند و باید برای بقیه متخلفان درس عبرت شوند.

متهم اصلی حادثه ریزش ساختمان متروپل در آبادان شخصی موسوم به حسین عبدالباقی است، اسمی که از چهار روز قبل بر سر زبانها افتاده، مالک و سازنده متروپل بوده و ارتباطاتش با مقامات محلی استانی و کشوری مورد توجه مردم واقع شده‌ است. رسانه‌های داخل ایران روز حادثه از دستگیری حسین عبدالباقی خبر دادند اما دو روز بعد اعلام کردند او در زیر آوار مانده و کشته شده‌ است. اینگونه اخبار متناقض و همچنین تعلل در روند آواربرداری و نجات جاماندگان زیر آوار، باعث افزایش خشم مردم آبادان شد.

مردم آبادان در چند شب گذشته با برپایی تظاهرات، ضمن انتقاد از بی‌توجهی مسئولان به این حادثه و سردادن شعارهای ضدحکومتی، خواهان برخورد با همه مسببان این حادثه شدند.

ادامه اعتراضات مردم خشمگین آبادان ، ‌پنج‌شنبه شب مقابل شهرداری
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:30 0:00

بر اساس گزارشهای دریافتی با وجود قطع اینترنت در بیشتر مناطق خوزستان، مردم در شهرهای آبادان، خرمشهر و بهبهان، پنج شنبه شب در خیابانها با شعارهایی همچون «مرگ بر خامنه‌ای»، «خامنه‌ای حیا کن، مملکتو رها کن»، «خامنه‌ای قاتله ولایتش باطله» و «عزا عزاست امروز،‌ روز عزاست امروز،‌ آبادان بی‌صاحب، صاحب عزاست امروز» محاکمه علنی همه مقصران وضعیت موجود را خواستار‌ شدند.

ادامه اعتراضات در آبادان، پنج‌شنبه شب
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:22 0:00

این در حالی‌است که آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی چهار روز پس از حادثه و بعد از فشارهای مردمی ناچار شد به این حادثه واکنش نشان‌ دهد. او در پیامی با تشکر از فعالیت چند روزه مسئولان دولتی، پیگیری و جدیت کامل در این مورد را مطالبه‌ کرد و به حادثه دیدگان داغدار هم تسلیت گفت. بلافاصله بعد از این پیام، ابراهیم رئیسی هم در جلسه‌ای گفت: «عملیات نجات تا زمان ممکن ادامه خواهد‌یافت. دولت نیز همه امکانات و همت خود را بکار می‌گیرد تا فورا به آسیب‌دیدگان کمک شود.»

گفتنی است همزمان با گسترش اعتراضات به دنبال فرو ریختن برج دوقلوی «متروپل» در آبادان، شاهزاده رضا پهلوی با انتشار پیامی خواستار افزایش همبستگی مردم ایران و پشتیبانی آنها از همدیگر شد.

در پیام شاهزاده رضا پهلوی که روز پنجشنبه منتشر شد خطاب به مردم ایران آمده است: «ما ملت ایران جز یکدیگر یار و یاوری نداریم. وظیفه ملی و انسانی ما است که کنار هم بایستیم و از همدیگر حمایت کنیم.»

وی با انتقاد از دولتمردان حاکم گفت: «رژیمی که از آغاز برای امت‌سازی آمد، دشمن ملت ایران است. رهبر چنین رژیمی هم، رهبر حزب‌الله و انصارالله و جهاد اسلامی است و قاتل ملت ایران.»

بخشی از برج‌های دو‌قلوی ده طبقه متروپل در مرکز شهر آبادان روز دوم خرداد فرو ریخت رسانه‌ها گزارش‌ دادند، در زمان وقوع حادثه ۱۰۰ الی ۱۵۰ نفر در ساختمان حضور داشته‌اند.

XS
SM
MD
LG