لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۲

کنگره آمریکا به مسلح کردن شورشیان سوریه رأی موافق داد


اوباما پس از رای سنا در کاخ سفید ظاهر شد. پنجشنبه ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۴، واشنگتن.
اوباما پس از رای سنا در کاخ سفید ظاهر شد. پنجشنبه ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۴، واشنگتن.

کنگره آمریکا، در گرماگرم رقابت های انتخاباتی، پنج شنبه شب، راه را برای آموزش و تجهیز شورشیان سوریه در جنگ با پیکارجویان گروه داعش باز کرد و استراتژی جدید باراک اوباما را، که کمتر از یک هفته پیش اعلام شده بود، تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس، ۷۸ رای مثبت سناتورها در برابر ۲۲ رای منفی به لایحه پیشنهادی اوباما، در عین حال بودجه لازم برای دولت را پس از پایان سال مالی در ۳۰ سپتامبر تامین می کند و هرگونه خطر بستن دولت را از میان برمی دارد.

مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن را جمهوری خواهان تشکیل می دهند، روز چهارشنبه با این لایحه موافقت کرده بود.

باراک اوباما بی درنگ پس از رای سنا در کاخ سفید ظاهر شد و از این که اکثریت جمهوری خواهان و دمکرات ها، هردو، از این لایحه حمایت کرده اند ابراز خوشوقتی کرد. او گفت: «معتقدم که وقتی رئیس جمهوری و کنگره با هم کار می کنند ما به عنوان یک کشور از همیشه قوی تر می شویم». او با اشاره به قتل دو امریکایی به دست گروه داعش گفت «ما امریکاییان تسلیم ترس نمی شویم» و با چنین تاکتیک های وحشیانه ای از پا نمی نشینیم.

در سنا، ۴۴ دمکرات و ۳۳ جمهوری خواه و یک نماینده مستقل به لایحه اوباما رای موافق دادند؛ و ۹ دمکرات، ۱۲ جمهوری خواه و یک مستقل با آن مخالفت کردند.

این مسئله اختلاف نظرهای تازه ای برای انتخابات پاییز امسال درمورد کنترل سنا و نیز برای انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۶ به بار آورده است.

راند پال، سناتور جمهوری خواه از کنتاکی، که از اکنون خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آماده می کند، گفت «هر گونه دخالتی که خاورمیانه را بی ثبات کند کاری اشتباه است. و با وجود این ما دوباره به همین جا رسیده ایم و راه را برای یک جنگ داخلی باز می کنیم.»

سناتور دمکرات مارک بگیچ از آلاسکا، که در انتخابات سنابا دن سالیوان جمهوری خواه رقابت دشواری دارد، گفت «من با رئیس جمهورمان در مورد خردمندانه بودن درگیری ارتش آمریکا مخالفم». او گفت «وقت آن است که کشورهای عربی پا پیش بگذارند و اختلاف های منطقه ای خود را حل کنند» و در جنگ با تروریست ها، شدت عمل بیشتری نشان دهند.

یکی کردن رای برای کمک به شورشیان و تامین بودجه برای جلوگیری از تعطیل دولت، ارزیابی میزان حمایت از ماموریت نظامی جدید اوباما را دشوار کرده است. چنان که بگیچ گفت با آن که با مسلح کردن شورشیان مخالف است اما به لایحه رای موافق داده است.

برای دومین روز متوالی دولت آمریکا یکی از مقام های بلند پایه خود را به نزد قانون گذاران فرستاد تا هم آنان و هم مردم آمریکا را مطمئن کند که نیروی زمینی امریکا به عملیات اعزام نخواهد شد. اوباما در سخنانی که هشت روز پیش خطاب به ملت آمریکا ایراد کرد و در آن خط مشی جدید خود را اعلام کرد نیز همین قول را داده بود. او پنجشنبه شب نیز همین وعده را تکرار کرد. استراتژی جدید او شامل افزایش حمله های هوایی در عراق و احتمالا در سوریه است.

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا، به یکی از کمیسیون های مجلس نمایندگان گفت اوباما «نمی خواهد جنگ زمینی آمریکایی در منطقه به راه اندازد».

جان کری وزیر خارجه نیز با حضور در کمیسیونی دیگر گفت دولت آمریکا خطر پاگذاشتن بر «سراشیبی لغزنده» را درک می کند. این اصطلاح حدود پنجاه سال پیش در مورد لغزیدن و فرو رفتن فزاینده آمریکا در جنگ با ویتنام به کار رفت که درآن بیش از ۵۰ هزار تن از نیروهای آمریکایی کشته شدند.

طرح کلی اوباما عبارتست از تربیت و آموزش شورشیان سوریه که در اردوگاه هایی در عربستان سعودی انجام خواهد گرفت ؛که به گفته مارتین دمپسی، رئیس ستاد ارتش امریکا، حدود یک سال طول می کشد.

رئیس جمهوری پیش تر گفته بود که از اختیارات موجود خود برای حمله هوایی به مواضع گروه داعش در سوریه و عراق استفاده خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG