لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۵

ظریف: عراق برای مقابله با داعش به نیروی نظامی نیاز ندارد


Antigo campeão de surf, Chris de Aboitiz, apanha onda com os seus cães Millie e Rama numa praia perto de Sydney.
Antigo campeão de surf, Chris de Aboitiz, apanha onda com os seus cães Millie e Rama numa praia perto de Sydney.

روز چهارشنبه محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در سخنانی که در شورای روابط خارجی در نیویورک ایراد کرد به تشریح و تحلیل مواضع ایران در باره داعش، ائتلاف پاریس و وضعیت عراق، وکنفرانس صلح سوریه به دعوت جان کری و وضعیت سوریه پرداخت.

آقای ظریف، دراین جلسه که به مدت یک ساعت و به صورت پرسش و پاسخ برگزار شد، درباره این تصمیم آمریکا که در عملیات زمینی شرکت نمی کند و از طریق حمله هوایی، آموزش و اطلاعات با داعش مبارزه می کند گفت، برای حل مشکل داعش باید به آن به صورت مشکلی وسیع تر از مشکل بخشی از عراق نگریست. زیرا اگر داعش در عراق نیز ریشه کن شود در نقاط دیگر وجود دارد. او این گروه را دارای قابلیت بالا برای جابه جا شدن دانست که از طریق ترس و نه از طریق نظامی پیروز می شود.

او گفت آمریکا شروع عملیات علیه داعش را بسیار دیر شروع کرده است. او بروز داعش را نه امری امروزی، بلکه دیرین دانست که حتی به قبل از جنگ داخلی سوریه و به زمان پس از اشغال عراق توسط آمریکا برمی گردد- و افزود بیهوده نیست که آنان خود را فرزندان ابومصعب الزرقاوی می خوانند. با این حال آقای ظریف تاکید کرد که ایران از حضور نظامی در منطقه حمایت نمی کند و به تزریق نیرو نیز اعتقاد ندارد و داعش را محصول اشغال خارجی می داند.

آقای ظریف تاکید کرد که عراق به نیروی نظامی برای رفع داعش نیاز ندارد و این کار را وظیفه نیروهای عراقی دانست . در عوض، به گفته او، آنچه عراق برای مقابله با داعش نیاز دارد تلاشی هماهنگ و جمعی است که در درجه اول از ارسال منابع مالی، و سلاح و تجهیزات برای آنان جلوگیری کند و نیز عبور و رفت و آمد اعضای این گروه را از کشورهای همسایه به خاک عراق متوقف نماید. .

با این حال نخست وزیر عراق روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت حملات هوایی ایالات متحده به تلاش‌های نیروهای عراقی برای عقب راندن گروه سنی داعش کمک کرده است.

حیدر العبادی در این گفت و گو تاکید کرد که حضور سربازان خارجی در عراق منتفی است و افزود «نه فقط لازم نیست، بلکه آنها را نمی‌خواهیم. اجازه نخواهیم داد وارد شوند.»

آقای عبادی همچنین از جامعه بین‌المللی خواست به مبارزه علیه گروه‌های افراطی در سوریه شدت بخشد، و افزود اگر با داعش در سوریه برخورد نشود، جنگ ادامه خواهد یافت.

محمد جواد ظریف در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به کنفرانس پاریس که آن را به طنز ائتلاف نادمان نامید گفت امیدوار است که ائتلاف پاریس دست کم بتواند ارسال کمک ها و حمایت ها را برای گروه داعش متوقف کند. آقای ظریف با تاکید بر این که مسئله داعش امری خارجی است که بر عراق تحمیل شده، با لحنی طنزآمیز به حضور نیروهای داعش در عراق اشاره کرد و گفت «این افراد به عراق پرواز نکرده اند. از ایران هم وارد عراق نشده اند. اما اگر به دورو برتان نگاه کنید می بینید که از همان کشورهایی آمده اند که در ائتلاف پاریس دور یک میز نشسته بودند».

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه ۱۲ سپتامبر، در آستانه کنفرانس صلح و امنیت عراق که قرار بود روز دوشنبه در پاریس برگزار شود، مخالفت خود را با حضور ایران اعلام کرد و گفت نیروهای ایرانی در سوریه با شورشیان جنگیده‌اند و ایران را متهم کرد که در برخی نقاط جهان «دولت حامی تروریسم» بوده است. او افزود: «با توجه به مسائل دیگری که در ارتباط با حمایت های آنها [ایرانیان] از سوریه و در جاهای دیگر وجود دارد، این اقدام مقتضی نیست».

اگرچه این اقدام با پاسخ تند رهبر جمهوری اسلامی روبرو شد، اما پس از پایان کنفرانس پاریس آقای کری گفت به رغم سخنان رهبر ایران، دولت آمریکا درها را بر شرکت ایران در حفظ امنیت منطقه و مبارزه با گروه داعش نبسته است.

سوریه

وزیر خارجه ایران روز چهارشنبه همچنین با اشاره به مذاکرات صلح سوریه، که بدون حضور ایران برگزار شد، گفت اگر ایران در این مذاکرات شرکت می کرد پیشنهاد های عملی برای بحران سوریه ارائه می داد که این پیشنهاد ها: ۱- استقرار آتش بس، ۲- تشکیل دولت وحدت ملی، ۳- اصلاح قانون اساسی به منظور توزیع قدرت در نهادها به جای تمرکز قدرت در یک فرد، و ۴- برگزاری انتخابات زیر نظر سازمان ملل و با شرکت همه مردم سوریه بود. او در باره موضع ایران در قبال حضور شخص بشار اسد گفت مهم نحوه انتخاب شدن است و نه این چه کسی انتخاب می شود.

روز دوشنبه ۱۵ سپتامبر آقای اوباما گفت در صورت تیراندازی نیروهای بشار اسد به هواپیماهای آمریکایی که مواضع داعش در سوریه را بمباران می کنند، به نیروهای نظامی دستور سرنگونی اسد را خواهد داد. او پیش تر نیز گفته بود که بشار اسد به دلیل کشتار غیر نظامیان سوریه مشروعیتش را از دست داده است.

به گزارش سازمان ملل، از آغاز جنگ داخلی در سوریه که سه سال است ادامه دارد بیش از۱۹۰ هزار تن غیرنظامی کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG