لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۷

حیدر العبادی: نیازی به حضور سربازان خارجی در عراق نیست


حیدر العبادی نخست وزیر عراق
حیدر العبادی نخست وزیر عراق

حیدر العبادی نخست وزیر عراق، که کشورش درگیر جنگ با پیکارجویان گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» است، روز چهارشنبه گفت نیازی به حضور نیروهای زمینی خارجی در عراق نیست .

یک روز پس از آن که ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا گفت اگر اقدامات فعلی برای مقابله با پیکارجویان اسلامگرای گروه دولت اسلامی (داعش) در عراق به نتیجه نرسد، او ممکن است اعزام نیروهای زمینی را توصیه کند، نخست وزیر عراق در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت حملات هوایی ایالات متحده به تلاش‌های نیروهای عراقی برای عقب راندن گروه سنی داعش کمک کرده است.

با این حال حیدر العبادی با تاکید بر این که حضور سربازان خارجی در عراق منتفی است، گفت «نه فقط لازم نیست، بلکه آنها را نمی‌خواهیم. اجازه نخواهیم داد وارد شوند.»

آقای عبادی همچنین از جامعه بین‌المللی خواست به مبارزه علیه گروه‌های افراطی در سوریه شدت بخشد، و افزود اگر با داعش در سوریه برخورد نشود، جنگ ادامه خواهد یافت.

گروه موسوم به دولت اسلامی – که تا پیش از اعلام برپایی یک خلافت خودخوانده اسلامی خود را دولت اسلامی عراق و شام یا داعش می‌نامید – در عراق تاسیس شد، اما به تدریج در سوریه نیز گسترش یافت و در در جریان جنگ‌ داخلی در آن کشور نیرو گرفت. این گروه افراطی اینک بخش‌هایی بزرگی از شمال سوریه تا حومه بغداد در عراق را تحت تصرف خود دارد.

نخست وزیر عراق همچنین گفت «ما نمی‌توانیم با همسایه خود بجنگیم، حتی اگر اختلافات زیادی داشته باشیم. ما نمی‌خواهیم با آن دچار مشکل شویم؛ برای ما حاکمیت سوریه بسیار مهم است.»

در گزارش آسوشیتدپرس به نقل از منابع اطلاعاتی آمریکا گفته می‌شود گروه دولت اسلامی اینک ۲۰ تا ۳۱ هزار پیکارجو در عراق و سوریه دارد. یک مقام ارشد اطلاعاتی عراق نیز گفته است که عقیده بر این است بیش از ۲۷ هزار و ۶۰۰ پیکارجو فقط در عراق فعال هستند.

XS
SM
MD
LG