لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۴

سنای آمریکا درباره تسلیح مخالفان معتدل سوریه رأی‌گیری می‌کند


نمایی از کنگره ایالات متحده آمریکا
نمایی از کنگره ایالات متحده آمریکا

سنای آمریکا برای تصمیم‌گیری در باره طرح پیشنهادی دولت جهت تسلیح و آموزش گروه‌های معتدل مخالف حکومت در سوریه، که سعی دارند بشار اسد رئیس دولت حاکم بر آن کشور را برکنار کنند و در عین حال با پیکارجویان گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» در حال جنگ هستند، آماده می‌شود.

مجلس نمایندگان آمریکا، که در کنترل جمهوریخواهان قرار دارد، روز چهارشنبه لایحه پیشنهادی دولت را تصویب کرد. انتظار می‌رود سنا، که هم‌حزبی‌های دموکرات رئیس جمهوری بر آن مسلط هستند، لایحه پیشنهادی دولت باراک اوباما را به آسانی تصویب کنند.

تصویب لایحه علیرغم نگرانی‌های برخی دموکرات‌ها، که آمریکا خود را در جنگ دیگری در خاورمیانه درگیر می‌سازد، و برخی جمهوریخواهان، که می‌گویند تلاش‌های فعلی برای شکست دادن گروه اسلامگرای افراطی دولت اسلامی (داعش) کافی نیست، صورت می‌گیرد.

باراک اوباما روز چهارشبنه رای مثبت مجلس نمایندگان به لایحه تقدیر کرد و گفت مسلح کردن و آموزش اپوزوسیون سوریه، بخش مهمی از برنامه فراگیر او برای شکست دادن گروه‌های تندرو و افراطی است، و در ادامه بر قاطعیت آمریکا در مقابله با پیکارجویان گروه دولت اسلامی تاکید کرد.

دقایقی پیش از رای مجلس نمایندگان، جان کری وزیر امور خارجه خطاب به نماندیگان حاضر در جلسه گفت روه‌های مخالف میانه‌رو حکومت سوریه از عملیات هوایی بین‌المللی علیه مواضع گروه داعش در آن کشور، بهره‌مند خواهند شد.

XS
SM
MD
LG