لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۷

موافقت مجلس نمایندگان آمریکا با تسلیح اپوزیسیون معتدل سوریه


مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا، با کمک نظامی دولت باراک اوباما به گروه‌های معتدل سوری مخالف حکومت بشار اسد، موافقت کردند.

مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه درخواست باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده برای دریافت اجازه کمک به گروه‌های معتدل مخالف بشار اسد که با گروه افراطی دولت اسلامی(داعش) نیز می‌جنگند، به رای گذاشت. نمایندگان در این رای گیری، با ۲۷۳ رای موافق در مقابل ۱۵۶ رای مخالف، با درخواست باراک اوباما موافقت کردند. این کمک شامل آموزش و مسلح کردن آن گروهها می‌شود.

رئیس جمهوری ایالات متحده درخواست این مجوز را پس از آن ارائه کرد که راهبرد دولت خود را در مبارزه با شبه نظامیان دولت اسلامی(داعش) اعلام کرد.

نمایندگان پیش از بررسی درخواست رئیس جمهوری، عصر چهارشنبه در جلسه‌ای با حضور جان کری به این موضوع پرداختند.

وزیر امور خارجه آمریکا در این جلسه گفت مهم است کنگره اعتبارات مورد نیاز برای مسلح کردن و آموزش نیروهای معتدل اوپوزیسیون سوریه را تصویب کند. پس از اتمام این جلسه، نمایندگان به این درخواست دولت رای مثبت دادند.

آقای کری همچنین گفت که جایی برای مذاکره با این گروه وجود ندارد و اعضای آن را «قاتلانی بی‌رحم از عصر حجر» که یک مذهب صلح‌جو را به سخره گرفته‌اند، نامید.

شبه نظامیان داعش که بر بخش‌هایی از سوریه و شمال عراق تسلط دارد، طی ماههای گذشته در شمال عراق دست به جنایاتی نظیر اعدام‌های دسته جمعی مردان، آواره کردن جمعیت بزرگی از اقلیت‌های مذهبی از شهرهایشان و به اسارت بردن زنان و فروش آنها زده است. این گروه همچنین طی یک ماه گذشته دو شهروند ایالات متحده و یک شهروند بریتانیا را سر برید.

برخی از جمهوریخواهان گفته بودند که دولت باراک اوباما هنوز راهبرد خود برای مقابله با داعش را روشن نکرده است و استراتژی خروج روشنی هم از این نبرد وجود ندارد. وزیر خارجه آمریکا این نظر را رد کرد و گفت راهبرد ما روشن بوده و بطور کامل بررسی شده است.

XS
SM
MD
LG