لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۰

ابراز ناامیدی آمریکا از پاسخ ایران به پیش‌نویس توافق


ودانت پاتل معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا
ودانت پاتل معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه از پاسخ ایران به پیش‌نویس توافق احیای برجام که توسط اتحادیه اروپا ارائه شده بود، ابراز نامیدی کرد.

ودانت پاتل در کنفرانس خبری روزانه وزرات امور خارجه گفت: «پاسخ ایران ما را در موقعیتی قرار نداد که توافق را انجام دهیم. ما مرتباً گفته‌ایم که شکاف‌ها باقی مانده‌اند و از واکنش ایران واضح است که این شکاف‌ها همچنان باقی است.»

او در بخش دیگری از نشست خبری خود به دو پرسش حقوق بشری درباره ایران نیز پاسخ داد.

پاتل درباره احکام اعدام برای زهرا صدیقی و الهام چوبدار گفت: «ما از گزارشهای محکومیت این دو فعال حقوق اقلیت‌های جنسی آگاه هستیم. ایالات متحده قاطعانه با تمام موارد نقض حقوق بشر علیه اقلیتهای جنسی مخالف است و از دولت‌ها می‌خواهد قوانینی را که افراد را بر اساس گرایش جنسی، هویت جنسی یا بیان و ویژگی‌های جنسی جرم‌انگاری می‌کند، لغو کنند.»

پاتل در جواب پرسش دیگری درباره اتباع آمریکایی ایرانی‌تبار زندانی در ایران از دولت ایران خواست که این افراد را هر چه زودتر آزاد کند.

او افزود: «ما به رویکردمان در مذاکره برای آزادی چهار شهروند آمریکایی که به‌طور ناحق حبس شده‌اند، با فوریت ادامه می‌دهیم و همچنان از ایران می‌خواهیم که آنها را آزاد کند. ایران باید باقر و سیامک نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز را آزاد کند تا آنها به خانه و آغوش عزیزانشان برگردند.»

گفتنی است کاخ سفید هم روز سه‌شنبه ۱۵ شهریور در پاسخ به پرسش بخش فارسی صدای آمریکا درباره سخنان هشدارآمیز نخست‌وزیر اسرائیل علیه برنامه هسته‌ای ایران، گفت که ایالات متحده صرفا توافقی را برای احیای برجام امضا خواهد کرد که در بر گیرنده منافع ملی آمریکا باشد.

کارین ژان پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید، در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه افزود: «ما از ابتدا این موضع حساب‌شده و مشخص را در مذاکرات هسته‌ای گرفتیم که اگر ایران حاضر باشد به تعهدات خود در چارچوب توافق برجام بازگردد، ما هم آماده‌ایم.»

او اضافه کرد: «آمریکا و متحدانش برای هر دو سناریو، یعنی بازگشت ایران به پیروی کامل از برجام یا خودداری از آن آماده‌اند. رئیس جمهوری آمریکا صرفا توافقی می‌کند که در بر گیرنده منافع ملی ما باشد.»

ژان پی‌یر همچنین گفت: «ما در این جا درباره آن چه ممکن است رخ دهد و فرضیات صحبت نخواهیم کرد، اما به وضوح گفته‌ایم که می‌خواهیم مطمئن شویم ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کند و این هدف نهایی ما است.»

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG