لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۴

وزارت خارجه به صدای آمریکا: ایران تحقیقات پادمانی را «ابزار چانه‌زنی» تلقی نکند


ساختمان وزارت امور خارجه ایالات متحده
ساختمان وزارت امور خارجه ایالات متحده

آمریکا روز دوشنبه ۱۴ شهریور از جمهوری اسلامی ایران خواست تحقیقات پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را ابزاری برای چانه‌زنی تلقی نکند و تأکید کرد که ایالات متحده هنوز در حال بررسی پاسخ‌ ایران است.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به گفته‌های سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «تحقیقات مربوط به مسائل پادمانی، سیاسی نیست و اهرم فشار یا موضوعی برای چانه‌زنی محسوب نمی‌شود.»

این مقام رسانه‌ای وزارت خارجه ایالات متحده افزود: «به باور ما موضوع تحقیقات آژانس در زمینه تعهدات ایران نسبت به ان‌پی‌تی [پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای] و توافق پادمان‌های جامع آن نباید به اجرای دوباره برجام مشروط باشد.»

این مقام همچنین گفت که دولت جو بایدن همچنان در حال بررسی پاسخ‌های ایران و انجام هماهنگی لازم با سه متحد اروپایی‌مان (تروئیکا) است.

ساعاتی پیش، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات احیای برجام، از کاهش سطح خوش‌بینی پیشین خود درباره احتمال دستیابی به توافق احیای برجام خبر داده بود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک کنفرانس مطبوعاتی در بروکسل گفته از امیدواری‌اش نسبت به احیای فوری برجام کاسته شده است و پاسخ ایران به پیشنهاد متن نهایی با درخواست تضمین‌های بیشتر و بستن پرونده پادمانی به احیای برجام کمکی نمی‌کند و روند احیای توافق هسته‌ای «در خطر» است.

بورل افزود، تعاملات اخیر ایران و ایالات متحده نشان می‌دهد که اختلاف مواضع آن‌ها بیشتر شده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین درباره درخواست ایران برای بسته‌شدن پرونده مربوط به منشأ ذرات اورانیوم در سایت‌های اعلام نشده ایران گفت که این درخواست، کمکی به موضوع نمی‌کند.

این در حالی است که سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه بار دیگر با ابراز خوش‌بینی تلویحی نسبت به حصول مذاکرات، روند مذاکرات را مثبت ارزیابی کرده و گفته بود، پاسخ ایران منطقی و سازنده بوده و اگر طرف مقابل چنین اراده‌ای داشته باشد، دستیابی به توافق امکان‌پذیر است.

واشنگتن اما پیشتر هشدار داده است که جمهوری اسلامی نباید موضوع تحقیقات آژانس از مواد هسته‌ای و مکان‌های اعلام نشده خود را به توافق احتمالی احیای برجام گره بزند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG