لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۰

کاخ سفید درباره احیای برجام: فقط توافقی را امضا می‌کنیم که ضامن منافع ملی آمریکا باشد


کارین ژان-پی‌یر - سخنگوی کاخ سفید
کارین ژان-پی‌یر - سخنگوی کاخ سفید

کاخ سفید روز سه‌شنبه ۱۵ شهریور در پاسخ به پرسش بخش فارسی صدای آمریکا درباره سخنان هشدارآمیز نخست‌وزیر اسرائیل علیه برنامه هسته‌ای ایران، گفت که ایالات متحده صرفا توافقی را برای احیای برجام امضا خواهد کرد که در بر گیرنده منافع ملی آمریکا باشد.

کارین ژان پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید، در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه افزود: «ما از ابتدا این موضع حساب‌شده و مشخص را در مذاکرات هسته‌ای گرفتیم که اگر ایران حاضر باشد به تعهدات خود در چارچوب توافق برجام بازگردد، ما هم آماده‌ایم.»

او اضافه کرد: «آمریکا و متحدانش برای هر دو سناریو، یعنی بازگشت ایران به پیروی کامل از برجام یا خودداری از آن آماده‌اند. رئیس جمهوری آمریکا صرفا توافقی می‌کند که در بر گیرنده منافع ملی ما باشد.»

ژان پی‌یر همچنین گفت: «ما در این جا درباره آن چه ممکن است رخ دهد و فرضیات صحبت نخواهیم کرد، اما به وضوح گفته‌ایم که می‌خواهیم مطمئن شویم ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کند و این هدف نهایی ما است.»

ایالات متحده روز دوشنبه ۱۴ شهریور نیز از جمهوری اسلامی ایران خواست تحقیقات پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را ابزاری برای چانه‌زنی تلقی نکند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به گفته‌های سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «تحقیقات مربوط به مسائل پادمانی، سیاسی نیست و اهرم فشار یا موضوعی برای چانه‌زنی محسوب نمی‌شود.»

این مقام رسانه‌ای وزارت خارجه ایالات متحده افزود: «به باور ما موضوع تحقیقات آژانس در زمینه تعهدات ایران نسبت به ان‌پی‌تی [پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای] و توافق پادمان‌های جامع آن نباید به اجرای دوباره برجام مشروط باشد.»

این مقام همچنین گفت که دولت جو بایدن همچنان در حال بررسی پاسخ‌های ایران و انجام هماهنگی لازم با سه متحد اروپایی‌مان (تروئیکا) است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات احیای برجام، نیز از کاهش سطح خوش‌بینی پیشین خود درباره احتمال دستیابی به توافق احیای برجام خبر داده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۱۴ شهریور در یک کنفرانس مطبوعاتی در بروکسل گفت از امیدواری‌اش نسبت به احیای فوری برجام کاسته شده است و پاسخ ایران به پیشنهاد متن نهایی با درخواست تضمین‌های بیشتر و بستن پرونده پادمانی به احیای برجام کمکی نمی‌کند و روند احیای توافق هسته‌ای «در خطر» است.

بورل افزود، تعاملات اخیر ایران و ایالات متحده نشان می‌دهد که اختلاف مواضع آن‌ها بیشتر شده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین درباره درخواست ایران برای بسته‌شدن پرونده مربوط به منشأ ذرات اورانیوم در سایت‌های اعلام نشده ایران گفت که این درخواست، کمکی به موضوع نمی‌کند.

این در حالی است که سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه بار دیگر با ابراز خوش‌بینی تلویحی نسبت به حصول مذاکرات، روند مذاکرات را مثبت ارزیابی کرده و گفته بود، پاسخ ایران منطقی و سازنده بوده و اگر طرف مقابل چنین اراده‌ای داشته باشد، دستیابی به توافق امکان‌پذیر است.

واشنگتن اما پیشتر هشدار داده است که جمهوری اسلامی نباید موضوع تحقیقات آژانس از مواد هسته‌ای و مکان‌های اعلام نشده خود را به توافق احتمالی احیای برجام گره بزند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG