لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۴

سناتورهای آمریکایی در اسرائیل؛ «اطلاعات تقریبا ترسناکی درباره جاه‌طلبی‌های ایران» وجود دارد


لیندزی گراهام (راست) و باب منندز، سناتورهای ارشد جمهوری‌خواه و دموکرات
لیندزی گراهام (راست) و باب منندز، سناتورهای ارشد جمهوری‌خواه و دموکرات

باب منندز، رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس سنا، که همراه با گروهی از سناتورهای آمریکایی به اسرائیل رفته است روز دوشنبه ابراز امیدواری کرد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تحقیق درباره برنامه هسته‌ای ایران و به‌ویژه آنچه در سایت‌های هسته‌ای از پیش اعلام‌نشده صورت گرفته، متعهد بماند.

او که در جریان یک کنفرانس خبری در اورشلیم با حضور هیئتی از سناتورهای آمریکایی از جمله لیندزی گراهام، سناتور ارشد جمهوری‌خواه، سخن می‌گفت، افزود بدون تکمیل این تحقیقات هیچ توافق واقعی وجود نخواهد داشت و تکمیل تحقیقات نیز نشانگر تلاش ایران برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای خواهد بود.

سناتور منندز گفت دشوار می‌تواند تصور کند که هرگونه توافق جدید میان ایالات متحده و ایران بر سر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی بهتر از خود برجام باشد.

به گفته او، «زمان و شرایط به ایران اجازه داده برنامه غنی‌سازی هسته‌ایش را به پیش ببرد.» رئیس کمیته روابط خارجی سنا افزود: «ما نمی‌توانیم به ایران اجازه دهیم بمب هسته‌ای داشته باشد. با وجود تکذیب‌هایشان، کاملا روشن است که قصدشان همین است.»

سناتور منندز افزود صرفنظر از نتیجه انتخابات نوامبر، حمایت آمریکا از اسرائیل تزلزل‌ناپذیر باقی خواهد ماند.

طبق قوانین ایالات متحده، هرگونه توافق درباره لغو تحریم‌ها علیه ایران مستلزم بازبینی کنگره است و مخالفت دوسوم سناتورها می‌تواند از احیای برجام جلوگیری کند.

اما در صورت احیای برجام، رابرت منندز و لیندزی گراهام طرحی دارند که اگر تصویب شود دولت را موظف می‌کند هر سه ماه یکبار گزارشی درباره توافق احتمالی جدید به کنگره ارائه دهد.

سناتور گراهام نیز در این کنفرانس خبری گفت طی دیدارهایش دریافته که مردم اسرائیل بر سر لزوم نگرانی جهان درباره جمهوری اسلامی یکصدا هستند. او افزود: «اطلاعات تقریبا ترسناکی درباره جاه‌طلبی‌های ایران به عنوان یک رژیم هسته‌ای» به دست آورده است.

این در حالی است که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات احیای برجام، روز دوشنبه از کاهش سطح خوشبینی پیشین خود نسبت به احتمال دستیابی به توافق احیای برجام خبر داد و گفت پاسخ ایران به پیشنهاد متن نهایی با درخواست تضمین‌های بیشتر و بستن پرونده پادمانی کمکی به احیای برجام نمی‌کند و روند احیای توافق هسته‌ای «در خطر» است.

XS
SM
MD
LG