لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۱

یک مقام ارشد دولت جو بایدن: جمهوری اسلامی همواره حامی حوثی‌ها، و بهتر بگویم حامی اصلی آنهاست


یک مقام ارشد دولت جو بایدن ساعاتی پس از شروع حملات هوایی آمریکا و بریتانیا به مواضع حوثی‌های مورد حمایت ایران در یمن، در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا تمامی حملات این گروه مستقر در یمن با تهران هماهنگ شده است، گفت: «جمهوری اسلامی همواره حامی حوثی‌ها، و بهتر بگویم حامی اصلی آنهاست.»

او افزود: «این که ایران به صورت عملیاتی در انجام این حملات مشارکت داشته است، باید بگویم که ایران اطلاعات را در اختیار حوثی‌ها قرار داده، یعنی ایران توانایی‌هایی را در اختیار حوثی‌ها قرار داده که آنها برای انجام این حملات استفاده کرده‌اند. بنابراین ما معتقدیم که ایران مطمئناً در هر مرحله از این امر دخیل بوده‌ است.»

این مقام ارشد دولت بایدن همچنین در پاسخ به پرسشی درباره این که آمریکا چه عواقبی برای ایران در نظر دارد، گفت: «ما یک کارزار فشار طولانی‌مدت و ریشه‌دار علیه ایران را سالیان سال است که به اجرا در آورده‌ایم، از جمله علیه فعالیت‌های جمهوری اسلامی در یمن و حمایت ایران از دیگر گروه‌های نیابتی در سراسر منطقه که اقداماتی علیه آمریکا انجام داده‌اند.»

او ادامه داد: «من قصد ندارم هیچ اقدام دیگری که قرار است در آینده انجام شود را علنی کنم. اما کافی است بگوییم که ما ایران را مسئول حملاتی که علیه نیروهای آمریکایی در منطقه توسط حوثی‌ها و دیگر گروه‌ها انجام می‌شود می‌دانیم و ما به آنها گفته‌ایم که اقدامات ما در پاسخ به رفتار شماست.»

در پی بی‌اعتنایی حوثی‌ها به هشدارهای آمریکا و بریتانیا و قطعنامه شورای امنیت، قوای دفاعی ایالات متحده و بریتانیا بامداد جمعه به وقت خاورمیانه، در عملیاتی مشترک، مواضع این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی را در یمن هدف قرار دادند.

شبکه سی‌ان‌ان به نقل از منابع نظامی آمریکایی گزارش داد که نیروهای آمریکایی مواضع شبه نظامیان حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی را در چند نقطه در غرب یمن مورد حمله قرار دادند و مقامات کاخ سفید موضوع حمله به مواضع شبه نظامیان حوثی را به کنگره آمریکا اطلاع داده‌اند.

رئیس جمهوری آمریکا هم روز پنجشنبه در بیانیه‌ای با تایید حملات آمریکا و بریتانیا به مواضع حوثی‌ها در یمن گفت :«این حملات به دستور من و با حضور نیروهای نظامی ایالات متحده، بریتانیا و با حمایت استرالیا، بحرین، کانادا و هلند، با موفقیت، متحد و قاطع انجام شد.»

جو بایدن همچنین گفت: «اقدام دفاعی امروز پس از یک کارزار دیپلماتیک گسترده و تشدید حملات حوثی‌ها علیه کشتی‌های تجاری صورت گرفت. این حملات هدفمند پیام روشنی است که ایالات متحده و شرکای ما حملات به پرسنل خود یا به خطر افتادن آزادی کشتیرانی در یکی از مهم‌ترین مسیرهای تجاری جهان را تحمل نخواهند کرد. من در صورت لزوم برای محافظت از مردم خود و جریان آزاد تجارت بین‌المللی، در اتخاذ اقدامات بیشتر تردید نخواهم کرد.»

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG