لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۶

فرانسه کشتی‌های دارای منافع این کشور در دریای سرخ را اسکورت می‌کند


حوثی‌ها در حال باز کردن کابین ناخدای یک کشتی تجاری. آرشیو
حوثی‌ها در حال باز کردن کابین ناخدای یک کشتی تجاری. آرشیو

یک فرمانده ارشد نیروی دریایی فرانسه روز پنجشنبه ۲۱ دی، با اشاره به مشارکت ناوگان نظامی این کشوردر عملیات محافظت از کشتی‌های تجاری در دریای سرخ گفت که اولویت نیروی دریایی فرانسه، اسکورت کشتی‌های مرتبط با این کشور است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دریاسالار امانوئل اسلارس، فرمانده مشترک نیروهای فرانسوی در منطقه، افزود که عملیات و ماموریت فعلی شامل حمله مستقیم به شبه‌نظامیان حوثی نمی‌شود.

این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی از اواخر آبان ماه و پس از آغاز جنگ در غزه، دست‌کم ۲۶ بار به خطوط کشتیرانی تجاری در دریای سرخ حمله کرده‌اند. حوثی‌ها گفته‌اند که در حمایت از حماس، اقدام به این حملات کرده‌اند.

در این ارتباط، بسیاری از خطوط کشتیرانی، ناوگان تجاری خود را به مسیرهای دیگر منحرف کرده‌اند.

در واکنش به این حملات، ایالات متحده روز ۲۸ آذر یک ائتلاف دریایی به نام «نگهبان رفاه» را برای حفاظت از کشتی‌ها در آب‌های دریای سرخ در نزدیکی یمن تشکیل داد. گفته می‌شود ۲۰ کشور به این ائتلاف دریایی پیوسته‌اند.

به نوشته رویترز، دریاسالار اسلارس تشکیل ائتلاف «نگهبان رفاه» به رهبری ایالات متحده را مثبت توصیف کرد و گفت ۸۰ درصد از تردد کشتی‌های کانتینری همچنان از طریق تنگه باب المندب بین یمن و جیبوتی انجام می‌شود.

این مقام نظامی فرانسه همچنین با اعلام این‌که همواره نیاز به توان نظامی بیشتر در منطقه وجود دارد، اضافه کرد: فرانسه در حال حاضر قصد ندارد نیروهای بیشتری مستقر کند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه بیستم دی، هشدار داد که حملات مداوم حوثی‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی به خطوط کشتیرانی تجاری در دریای سرخ «عواقب» خواهد داشت.

در عین حال، شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه از حوثی‌های یمن که تحت حمایت حکومت ایران هستند خواست فوراً به حملات به کشتی‌ها در دریای سرخ پایان دهند و از تشکیل ائتلاف «نگهبان رفاه» دفاع کرد.

پانزده عضو شورای امنیت با ۱۱ رای موافق، چهار رای ممتنع و بدون رای مخالف، قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده را تصویب کردند.

همزمان، نشریه بریتانیایی «دیلی تلگراف» روز چهارشنبه در گزارشی به نقل از منابع اطلاعاتی خود در داخل ایران اعلام کرد که گروه حوثی‌های یمن، در «دانشگاه علوم و فنون دریایی خامنه‌ای» در زیباکنار رشت آموزش دیده‌اند و شخص علی خامنه‌ای بر فعالیت‌های آنها نظارت دارد.

این نشریه تاکید کرد که رهبر جمهوری اسلامی در اقدامات حوثی‌ها در دریای سرخ «نقش محوری و شخصی» داشته و دستور داده است تا سلاح‌ها و تجهیزات بیشتری در اختیار این گروه شبه‌نظامی قرار گیرد.

به نوشته دیلی تلگراف، تاکنون حدود ۲۰۰ تن از اعضای این گروه یمنی، که اکنون کشتی‌های عبوری از دریای سرخ را مورد حمله قرار می‌دهند، آموزش‌های لازم را در ایران و از طریق سپاه پاسداران در دانشکده علوم و فنون دریایی خامنه‌ای در زیبا‌کنار دریافت کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG