لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۸

تحریم ایران و روسیه در سنا هم با رای بالا تصویب شد: نوبت پرزیدنت ترامپ برای امضا یا وتو


سنا با رای ۹۸ بر ۲ رای مخالف این طرح را تصویب کرد.
سنا با رای ۹۸ بر ۲ رای مخالف این طرح را تصویب کرد.

دو روز بعد از تصویب تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران، روسیه و کره شمالی در مجلس نمایندگان آمریکا، سنای ایالات متحده با آرای بالا به این مصوبه رای داد تا یک قدم دیگر به قانون نزدیک شود. اکنون پرزیدنت دونالد ترامپ باید تصمیم بگیرد این مصوبه را به عنوان قانون امضا می کند یا در مخالفت، آن را وتو خواهد کرد.

پنجشنبه عصر ۵ مرداد، سنای آمریکا با رای ۹۸ موافق در مقابل تنها ۲ مخالف این مصوبه را تصویب کرد. پیشتر نیز سنا این طرح را با چنین آرایشی تصویب کرده بود اما چون این طرح بار مالی داشت، قرار شد مجلس نمایندگان آن را مصوب کند و به سنا بدهد.

پیش از این، در رای گیری که عصر سه شنبه ۳ مرداد انجام شد، ۴۱۹ نماینده به این لایحه رأی مثبت داده و ۳ نماینده با آن مخالفت کردند.

این طرح پنج ماه پیش برای تنبیه ایران مطرح شد و در چند ماه گذشته نام روسیه و کره شمالی نیز به آن اضافه شد.

طرح مصوب مجلس نمایندگان، یک ماه پیش در سنای آمریکا بررسی شد. این طرح ابتدا به عنوان «مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران» مطرح شد اما در سنا، تحریم روسیه هم به آن اضافه شد. یک ماه پیش اکثریت قاطع سنای آمریکا به این طرح رای داد. با این حال این طرح برای مطرح شدن در مجلس نمایندگان به مشکلاتی خورد و تا کنون مسکوت ماند. حال که مجلس نمایندگان قصد دارد به آن رسیدگی کند، نام کره شمالی نیز به آن اضافه شده است.

محتوای طرح جدید تحریم چیست

همانطوری که از نام طرح «تحریم روسیه، ایران و کره شمالی» پیداست، این طرح در صورت تبدیل شدن به قانون، تحریم های جدیدی علیه این سه کشور به همراه خواهد داشت.

تحریم ایران سه جنبه دارد. اعضای کنگره معتقدند ایران برنامه موشکی را برخلاف قطعنامه شورای امنیت پیش برده است. براساس قطعنامه شورای امنیت بعد از توافق هسته ای، ایران از آزمایش موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شد. ایران آزمایش موشک بالستیک را ادامه داده و می گوید که که جنبه دفاعی دارد.

از سوی دیگر حمایت ایران از گروه های تروریستی موجب شده تا کنگره آمریکا این تحریم را تصویب کند. ایران از شیعیان بحرین و یمن و گروه های حماس و حزب الله که از نظر آمریکا گروه تروریستی محسوب می شوند، حمایت می کند. اعضای کنگره امیدوار هستند با این تحریم ها، نام سپاه در فهرست گروه های تروریستی قرار بگیرد.

همچنین نقض حقوق بشر دیگر دلیل این تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران است.

در انتظار تصمیم پرزیدنت ترامپ

مصوبه تحریم ایران و روسیه حال برای تبدیل شدن به قانون نیاز به امضای رئیس جمهوری آمریکا دارد. پیشتر از کاخ سفید نظرات متفاوتی درباره نگاه آقای ترامپ به این مصوبه شنیده شده بود اما کاخ سفید به تازگی گفت رئیس جمهوری بعد از تصویب سنا، بررسی خواهد کرد که این طرح را امضا کند یا خیر. البته دموکرات ها می گویند اگر رئیس جمهوری آن را رد کند، چون اکثریت بیش از شصت نماینده از این طرح حمایت می کنند،‌ وتوی رئیس جمهوری را بی اثر می کنند..

تحریم روسیه به خاطر اتهامات مطرح شده مبنی بر دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و همچنین به خاطر تجاوز نظامی به اوکراین و سوریه است. نیروهای مورد حمایت روسیه در سال ۲۰۱۳ کریمه را از اوکراین جدا و ضمیمه روسیه کردند. آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم هایی قبلا علیه روسیه تصویب کردند اما این تحریم جدید اگر توسط رئیس جمهوری آمریکا امضا شود، فشار بیشتری بر مسکو وارد می کند.

با اینحال، برخی از دموکرات ها می گویند آقای ترامپ احتمالا موافق فشار بر روسیه نیست بخصوص که به تازگی با رئیس جمهوری روسیه دیدار داشته و از بهبود روابط سخن گفته است.

کره شمالی نیز به این طرح اضافه شده چون در ماههای اخیر بدون توجه به هشدارهای آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل، بر آزمایش موشک های بالستیک و هسته ای ادامه اصرار ورزیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG