لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۱

واکنش ایران به تصویب تحریم‌های جدید آمریکا: پاسخ می‌دهیم


مقام‌های جمهوری اسلامی به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، که با اکثریت آرا در کنگره به تصویب رسید، واکنش نشان دادند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری روز چهارشنبه ۴ مرداد گفت حرکت جدید کنگره آمریکا بی پاسخ نخواهد ماند. آقای روحانی همچنان از واشنگتن خواست به حقوق ملت ایران احترام بگذارد.

مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه با اکثریت آراء تحریم های جدیدی علیه ایران را به تصویب رساند. براساس این مصوبه، برنامه موشکی ایران، فعالیت های بی ثبات سازی و نقض حقوق بشر، دلیل تحریم ایران عنوان شد. در این مصوبه، همچنین تحریم های جدیدی علیه روسیه، بخاطر دخالت در امور انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و کره شمالی به خاطر ادامه آزمایش های موشکی بالیستیک و توسعه برنامه هسته ای آن در نظر گرفته شده است.

محتوای مصوبه جدید تحریم ها علیه ایران

همانطوری که از نام طرح «تحریم روسیه، ایران و کره شمالی» پیداست، این مصوبه، تحریم های جدیدی علیه این سه کشور به همراه خواهد داشت.

تحریم ایران سه جنبه دارد. اعضای کنگره معتقدند ایران برنامه موشکی را برخلاف قطعنامه شورای امنیت پیش برده است. براساس قطعنامه شورای امنیت بعد از توافق هسته ای، ایران از آزمایش موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شد. ایران آزمایش موشک بالستیک را ادامه داده و می گوید که که جنبه دفاعی دارد.

از سوی دیگر حمایت ایران از گروه های تروریستی موجب شده تا کنگره آمریکا این تحریم را تصویب کند. ایران از شیعیان بحرین و یمن و گروه های حماس و حزب الله که از نظر آمریکا گروه تروریستی محسوب می شوند، حمایت می کند. اعضای کنگره امیدوار هستند با این تحریم ها، نام سپاه در فهرست گروه های تروریستی قرار بگیرد.

همچنین نقض حقوق بشر دیگر دلیل این تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران است.

دیگر واکنش ها در ایران

از سوی دیگر، ایسنا روز چهارشنبه به نقل از عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران و از مذاکره کنندگان ارشد هسته ای گزارش داد تشدید تحریم های ایالات متحده علیه ایران موضوع جدیدی نیست اما بدون تردید اجرای موفق برجام را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران را مغایر با برجام توصیف کرد.

طرح مصوب مجلس نمایندگان، یک ماه پیش در سنای آمریکا بررسی شد.

این طرح ابتدا به عنوان «مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران» مطرح شد اما در سنا، تحریم روسیه هم به آن اضافه شد. یک ماه پیش اکثریت قاطع سنای آمریکا به این طرح رای داد.

مجلس نمایندگان نیز هنگام رسیدگی به آن، تحریم های کره شمالی را نیز اضافه کرد.

این طرح برای اجرایی شدن، نیاز به امضای رئیس جمهوری آمریکا دارد. کاخ سفید پیشتر اعلام کرد که رئیس جمهوری آن را بررسی خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG