لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۳

طرح دوحزبی «تحریم روسیه، ایران و کره شمالی» در کنگره؛ موضع کاخ سفید چیست


نمایندگان دو حزب با افزودن نام کره شمالی، طرح «تحریم ایران، روسیه و کره شمالی» را روز سه شنبه بررسی می کنند
نمایندگان دو حزب با افزودن نام کره شمالی، طرح «تحریم ایران، روسیه و کره شمالی» را روز سه شنبه بررسی می کنند

در حالیکه نمایندگان کنگره آمریکا از دو حزب با افزودن نام کره شمالی، طرح «تحریم ایران، روسیه و کره شمالی» را روز سه شنبه به رای می گذارند،‌ کاخ سفید موضع مبهمی درباره این طرح گرفته است. از یکسو سخنگوی جدید کاخ سفید از حمایت پرزیدنت ترامپ از این طرح خبر داده اما مدیر جدید ارتباطات دولت ترامپ اعلام کرد رئیس جمهوری هنوز درباره این طرح تصمیم نگرفته است.

نمایندگان دو حزب با افزودن نام کره شمالی به طرح پیشتر تصویب شده تحریم ایران و روسیه، قرار است روز سه شنبه این طرح را در مجلس نمایندگان بررسی کنند که به نظر می رسد مورد تصویب اکثریت قرار بگیرد.

طرح مورد بحث در مجلس نمایندگان، یک ماه پیش در سنای آمریکا بررسی شد. این طرح ابتدا به عنوان «مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران» مطرح شد اما در سنا، تحریم روسیه هم به آن اضافه شد. یک ماه پیش اکثریت قاطع سنای آمریکا به این طرح رای داد. با این حال این طرح برای مطرح شدن در مجلس نمایندگان به مشکلاتی خورد و تا کنون مسکوت ماند. حال که مجلس نمایندگان قصد دارد به آن رسیدگی کند، نام کره شمالی نیز به آن اضافه شده است.

موضع دولت ترامپ

به گزارش صدای آمریکا انگلیسی دو روز مانده به رای گیری مجلس نمایندگان درباره طرح تحریم روسیه، ایران و کره شمالی از کاخ سفید دو موضع جداگانه شنیده می شود. روز یکشنبه ابتدا «سارا هاکبی سندرز» سخنگوی کاخ سفید به شبکه ای بی سی گفت رئیس جمهوری آمریکا این مصوبه را امضا خواهد کرد.

در حالیکه سخنگوی کاخ سفید از همراهی رئیس جمهوری با مصوبه احتمالی مجلس نمایندگان گفته اما «آنتونی اسکاراموچی» مدیر جدید ارتباطات دولت ترامپ گفته است رئیس جمهور هنوز در مورد آن تصمیم نگرفته است.

صدای آمریکا انگلیسی نوشت صدای متفاوت از کاخ سفید بعد از آن است که چهره های ارشد دموکرات و جمهوریخواه در کنگره تغییرات مورد نظر پرزیدنت ترامپ را در طرح جدید اعمال نکردند.

همزمان واشنگتن پست به نقل از یک مقام کاخ سفید اعلام کرد که تناقضی در اظهارات مقامات نزدیک به پرزیدنت ترامپ وجود ندارد و طرح مصوبه تازه حاوی تغییراتی مثل تحریم های تازه علیه کره شمالی است که دولت از آنها حمایت می کند.

ماجرای روسیه

دلیل اختلاف نظر کاخ سفید و کنگره بر سر روسیه در تحریم جدید است. تاکنون دموکرات های مجلس نمایندگان اصرار داشتند که دادن اختیار به رئیس جمهوری برای تشخیص اجرای این مصوبه می تواند موجب شود تا پرزیدنت ترامپ از تنبیه روسیه خودداری کند اما روز یکشنبه رهبران دو حزب اعلام کردند به توافق رسیده اند که لغو احتمالی تحریم‌های روسیه توسط پرزیدنت را محدود می‌کند.

البته پرزیدنت ترامپ پیشتر گفته بود تا زمانی که بحران در سوریه و اوکراین حل نشود، تحریم‌های روسیه پا بر جا خواهد ماند.

روز یکشنبه سناتور جمهوری‌خواه جان ثان و سناتور دموکرات بن کاردین اعلام کردند با حمایت دو حزبی از این طرح رئیس‌جمهور عملا امکان وتوی احتمالی آن را نخواهد داشت.

کنگره تحریم های مربوط به روسیه را در واکنش به «مداخله روسیه» در انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعمال می کند. در حال حاضر کنگره آمریکا تحقیقاتی درباره ارتباط احتمالی کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه را بررسی می کند و دادستان ویژه ای به آن رسیدگی می کند. آقای ترامپ و دولت روسیه هرگونه ارتباط را رد می کنند.

محتوای طرح جدید تحریم چیست

همانطوری که از نام طرح «تحریم روسیه، ایران و کره شمالی» پیداست، این طرح در صورت تبدیل شدن به قانون، تحریم های جدیدی علیه این سه کشور به همراه خواهد داشت.

تحریم روسیه به خاطر اتهامات مطرح شده مبنی بر دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و همچنین به خاطر تجاوز نظامی به اوکراین و سوریه است.

تحریم ایران سه جنبه دارد. اعضای کنگره معتقدند ایران برنامه موشکی را برخلاف قطعنامه شورای امنیت پیش برده، سپاه در منطقه فعالیت های بی ثبات کننده دارد و از گروه های تروریستی حمایت می کند.همچنین نقض حقوق بشر دیگر دلیل این تحریم در صورت تصویب است.

کره شمالی نیز به این طرح اضافه شده چون در ماههای اخیر بدون توجه به هشدارهای آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل، بر آزمایش موشک های بالستیک و هسته ای ادامه اصرار ورزیده است.

طرح جدید مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه ۳ مرداد به رای گذاشته می شود و برای تبدیل شدن به قانون نیاز به امضای رئیس جمهوری دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG