لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۲

پرزیدنت ترامپ در گفتگو با وال استریت جورنال: اعلام پایبندی ایران به توافق اشتباه است


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا - آرشیو
دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا - آرشیو

رئیس جمهوری ایالات متحده در مصاحبه با هیئت تحریریه و خبرنگاران روزنامه وال استریت جورنال که روز سه شنبه در کاخ سفید انجام شد، گفته است دولت او جزئیات توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران را به دقت دنبال می‌کند و از آنجا که معتقد است تهران به توافق پایبند نیست، انتظار دارد عدم پایبندی آن اعلام شود.

دونالد ترامپ در این گفت‌وگو که به گزارش وال استریت جورنال حدود ۴۵ دقیقه طول کشید، در پاسخ به این پرسش که دولت او تاکنون دو بار پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کرده و سه ماه دیگر در ماه اکتبر باید گزارش دیگری در همین زمینه به کنگره بدهد، گفت ما بسیار با ایرانی‌ها خوب بوده‌ایم که گفتیم به توافق اتمی پایبند بوده‌اند.

وی با بیان این که به رغم تردیدهایی که داریم آنچه را که طرف ایرانی گفته قبول کردیم و از این رو با آنها خیلی خوب بوده‌ایم، خاطر نشان کرد که با این حال، «ما در حال مطالعه جزء به جزء توافق هستیم و شخصا احترام زیادی برای افرادم که مشغول این کار هستند قائلم. اگر به من بود، همان ۱۸۰ روز پیش عدم پایبندی آنها (ایرانی‌ها) را اعلام می کردم.»

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، پس از سال‌ها گفت‌وگو بر سر برنامه بحث برانگیز هسته‌ای تهران سرانجام در ۲۳ تیر ۱۳۹۴ در وین پایتخت اتریش به یک توافق جامع و نهایی دست یافتند، که بر مبنای آن در ازای اعمال محدویدت‌هایی بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران، تحریم‌هایی که به دلیل آن فعالیت‌ها علیه تهران وضع شده بود لغو می‌شوند.

طبق مصوبه کنگره، پس از اعلام رسمی اجرای توافق در دی ماه ۱۳۹۴، دولت ایالات متحده باید هر سه ماه یک بار در مورد روند اجرای آن، که با عنوان برنامه جامع اقدام هسته‌ای یا برجام نیز از آن یاد می‌شود، به قانون‌گذاران آمریکایی گزارش دهد و پایبندی تهران به توافق را تایید کند.

پرزیدنت ترامپ در پاسخ به این پرسش وال استریت جورنال که آیا انتظار دارد تیم او در گزارش بعدی خود عدم پایبندی تهران را اعلام ‌کند، گفت «شخصا بله ... من فکر می‌کنم آنها پایبند نیستند. فکر می‌کنم از این کشور (ایالات متحده) امتیاز می‌گیرند. آنها از یک رئیس جمهوری به نام باراک اوباما، که نمی‌دانست چه کاری دارد می‌کند، امتیاز گرفته‌اند. و من انتظار ندارم که آنها پایبند خواهد ماند.»

خبرنگاران وال استریت جورنال سپس از دونالد ترامپ، که مانند بسیاری از جمهوریخواهان از ابتدا مخالف مذاکرات اتمی دولت اوباما با ایران و توافق بر آمده از آن بود، می‌پرسند اگر تیم شما دفعه بعد با یک توصیه بیایند آیا نظر خود را بر آنها مقدم می‌دانید، گفت «حتما. من احترام زیادی برای رکس (تیلرسون وزیر خارجه) و افراد او قائل هستم و ارتباط خوبی داریم.»

رئیس جمهوری ایالات متحده اضافه کرد، برای ما «راحت‌تر است که بگوئیم (ایرانی‌ها) پایبند هستند. خیلی راحت‌تر است. اما این اشتباه است. آنها پایبند نیستند. و به همین خاطر خواهیم دید چه خواهد شد. منظورم این است که، ما درباره این موضوع ظرف ۹۰ روز (بین دو گزارش) صحبت می‌کنیم. اما، بله، شگفت‌زده خواهم شد اگر پایبند بوده باشند.»

به نوشته وال استریت جورنال، برخی اعضای ارشد دولت پرزیدنت ترامپ، از جمله گری کوهن مدیر شورای ملی اقتصاد و همچنین ایوانکا دختر او، در این گفت‌وگوی اختصاصی که بخش‌هایی از آن عصر سه شنبه در وبسایت آن روزنامه منتشر شد، حضور داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG