لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۶

نمایندگان کنگره آمریکا: تحریم‌ها «پاسخ متحد» ما به روسیه، ایران و کره شمالی است


اد رویس (چپ) و الیوت انگل از اعضای ارشد مجلس نمایندگان آمریکا
اد رویس (چپ) و الیوت انگل از اعضای ارشد مجلس نمایندگان آمریکا

نشست عصر سه شنبه مجلس نمایندگان آمریکا برای انجام رأی گیری بر سر لایحه جدید تحریم‌های ایران، روسیه و کره شمالی، که از سوی نمایندگان هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات تنظیم شده، برگزار شد و پیش از رأی گیری و تصویب آن، برخی نمایندگان سخنانی را در مورد و لزوم تایید آن بیان کردند.

اد رویس نماینده جمهوریخواه ایالت کالیفرنیا و رئیس کمیته روابط خارجی، و الیوت انگل نماینده نیویورک از حزب دموکرات و از اعضای ارشد کنگره و کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، که هر دو در تنظیم و ارسال این لایحه به صحن مجلس نقش اساسی داشتند، در ابتدای نشست نقطه نظرات خود را مطرح کردند.

اد رویس با بیان این که روسیه منافع حیاتی ایالات متحده را به خطر می‌اندازد، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری آن کشور را «مامور پیشین کا گ ب (دستگاه اطلاعاتی اتحاد جماهیر شوروی سابق)» خواند و گفت دولت او علاوه بر تجاوز به اوکراین و حمایت از بشار اسد در جنگ سوریه، تلاش کرد در انتخابات آمریکا دخالت کند.

این عضو ارشد کنگره آمریکا در مورد ایران نیز به همراهی تهران با مسکو در جنگ داخلی سوریه، تجهیز و آموزش حزب اﻟله لبنان، فعالیت‌های بی ثبات کننده ایران در منطقه و حمایت از تروریسم اشاره کرد و گفت برنامه‌ موشکی بالیستیک ایران تهدیدی علیه امنیت منطقه و منافع ایالات متحده و همپیمانان آن است.

آقای رویس در ادامه درباره کره شمالی گفت، آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی پیونگ یانگ علاوه بر آن که تهدیدی علیه منافع ایالات متحده و همپیمانان آن است، صلح و امنیت جهانی را به خطر می‌اندازد و تمرکز عمده تحریم‌های در نظر گرفته شده در این لایحه بر منابع مالی برنامه‌های موشکی و هسته‌ای آن کشور است.

الیوت انگل نیز گفت تصویب این لایحه برای منافع ملی ایالات متحده حیاتی است و پس از انتقاد از فعالیت‌های ایران و کره شمالی، به سیاست‌های مسکو – از جمله تلاش برای تضعیف دموکراسی آمریکایی، دخالت در امور اوکراین، حمایت از رژیم بشار اسد در سوریه و تخلفات سایبری – اشاره کرد و خواستار تصویب لایحه شد.

این دو عضو ارشد کنگره سپس وقت باقیمانده خود را به تعداد دیگری از نمایندگان دادند که در مورد لایحه صحبت کنند؛ مایکل مک‌کال نماینده جمهوریخواه تگزاس، کریستوفر اسمیت نماینده جمهوریخواه نیوجرسی، یواکین کاسترو نماینده دموکرات تگزاس، بِرَد شرمن نماینده دموکرات کالیفرنیا از جمله این افراد بودند.

محتوای نطق این نمایندگان نیز تقریبا مشابه بود و علاوه بر انتقاد از سیاست‌های ایران، روسیه و کره شمالی و «غیر قابل قبول» خواندن آنها، از چین نیز بابت عدم استفاده از اهرم‌های سیاسی و اقتصادی خود برای تحت فشار گذاشتن پیونگ یانگ به منظور توقف برنامه هسته‌ای و موشکی آن کشور انتقاد کردند.

در پایان این اظهارات، آقایان رویس و انگل بار دیگر سخنانی را در لزوم حمایت همه نمایندگان از لایحه پیشنهادی بیان کردند و الیوت انگل تاکید کرد که تصویب لایحه جدید تحریم ها «پاسخ متحد» همه ما، از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه، به سیاست های روسیه، ایران و کره شمالی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG