لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۰

بازپرس ویژه تحقیقات درباره روسیه مایل به مصاحبه با پرزیدنت ترامپ است


«رابرت مولر» بازپرس ویژه تحقیق پیرامون مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ ابراز تمایل کرده که با پرزیدنت دونالد ترامپ درباره این تحقیقات مصاحبه ای داشته باشد.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، آقای مولر در گفتگو با تیم حقوقی پرزیدنت ترامپ چنین تمایلی را مطرح کرده است. افراد آشنا با موضوع تحقیق گفته اند، ماه پیش دوطرف در این باره گفتگو داشته اند اما جزئیات امر و احتمال انجام چنان مصاحبه ای مشخص نیست.

رابرت مولر رئیس پیشین اداره تحقیقات فدرال ایالات متحده موسوم به اف بی آی است که در دوران جرج بوش پسر خدمت می کرد و از سال پیش در مقام پازپرس ویژه تحقیق درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا را آغاز کرده است و تا کنون چهار نفر را به تخلف متهم کرده است. مایکل فلین مشاور ارشد پیشین رئیس جمهوری و پل مانافورد که مدتی مدیر ستاد انتخاباتی پرزیدنت ترامپ بود از جمله متهمان پرونده اند.

تحقیق بازپرس ویژه بیشتر حول این محور دور می زند که آیا ترامپ با برکنارکردن جیمز کومی رئیس اف بی آی که در حال انجام چنان تحقیقی بود، تلاش کرده است مانع از انجام چنان تحقیقی بشود یا نه. رئیس جمهوری آمریکا این اتهام را رد می کند.

«تی کاب» وکیل کاخ سفید می گوید دولت در باره تحقیقات مولر اظهار نظر نمی کند و با ارائۀ امکانات، در راه رسیدن هرچه زودتر تحقیق به نتیجه، با بازپرس ویژه همکاری می کند.

سال گذشته ارزیابی دستگاه های اطلاعاتی آمریکا این بود که روسیه با هدف ضربه زدن به هیلاری کلینتون و کمک به رقیب وی دونالد ترامپ یک کمپین راه انداخته بود.

آقای ترامپ بارها هرنوع ارتباط ستاد انتخاباتی اش با روسیه را انکار کرده است. او روز شنبه بار دیگر تاکید کرد که «هیچ تبانی و و هیچ جرمی» روی نداده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG