لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۱

اعلام جرم «دادستان ویژه» علیه مشاور پیشین پرزیدنت ترامپ؛ واکنش کاخ سفید


آقای فلین روز جمعه خود را به دادگاه معرفی کرد.
آقای فلین روز جمعه خود را به دادگاه معرفی کرد.

کاخ سفید روز جمعه در واکنش به اعلام جرم دادستان ویژه پرونده تحقیق درباره دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا علیه مشاور پیشین امنیت ملی رئیس جمهوری، گفت این موضوع وضعیت هیچکس را غیر از خود او پیچیده‌تر نمی‌کند.

«مایکل فلین» مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید پیشتر جرم خود را در مورد دروغ به اداره پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی پذیرفته و بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در روند انتخابات آبان ماه سال گذشته، علیه او رسما اعلام جرم کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «تای کاب» از وکلای کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت اظهارات خلاف واقع مایکل فلین به اف‌بی‌آی بازتاب همان اظهارات دروغی است که به مقام‌های کاخ سفید گفته بود و در فوریه سال جاری منجر به استعفای او شد.

پیشتر در روز حمعه رسانه‌های آمریکا گزارش دادند رابرت مولر مسئول تحقیقات درباره نقش روسیه و ارتباط کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ با مسکو، به دلیل «اظهارات و بیانات نادرست، جعلی و فریبکارانه،» علیه مایکل فلین اعلام جرم کرده است.

مایکل فلین از مشاوران انتخاباتی دونالد ترامپ بود و در مجمع ملی حزب جمهوریخواه از او حمایت کرد. وی با روی کار آمدن پرزیدنت ترامپ مشاور امنیت ملی کاخ سفید شد، اما کمتر از یک ماه بعد به دلیل ارائه اطلاعات غلط به معاون رئیس جمهوری کناره گیری کرد.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، مایکل فلین روز جمعه به دادگاه رفت و درباره دروغ گفتن به اف‌بی‌آی و ارتباط خود با سفیر روسیه در ایالات متحده اعتراف کرد.

آقای فلین در بیانیه ای که پیش از معرفی خود به دادگاه، گفته تلاش دارد کارهای اشتباهی که کرده را با شهادت در دادگاه اصلاح کند.

بیانیه روز جمعه آقای فلین
بیانیه روز جمعه آقای فلین

مایکل فلین عالی ترین مقام دولت آقای ترامپ است که خود را تسلیم اف بی آی کرده است. در ابتدای آبان ماه، پل منافورت، مدیر سابق کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ نیز خود را تسلیم اف بی آی کرده بود.

منابع نزدیک به رئیس جمهوری آمریکا هرگونه ارتباط با روسیه را در کارزار انتخابات سال گذشته رد می کنند.

پیشتر وکلای آقای ترامپ گفته بودند فلین اطلاع رسانی به آنها را متوقف کرده و به نظر می رسد با رابرت مولر برای جرایم و مجازاتش به توافق رسیده است. رسانه های آمریکایی از جمله ای‌بی‌سی گزارش داده اند، آقای فلین در بخشی از توافق پذیرفته درباره ارتباط کارزار انتخاباتی پرزیدنت ترامپ با روسیه «همکاری کاملی» داشته باشه و شهادت دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG