لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۲

جزئیات اتهامات رئیس پیشین کارزار انتخاباتی ترامپ و واکنش کاخ سفید


طرحی از پل منافورت و ریک گیتس، یکی از شرکای او که در این پرونده علیه او نیز اعلام جرم شده، در دادگاه.
طرحی از پل منافورت و ریک گیتس، یکی از شرکای او که در این پرونده علیه او نیز اعلام جرم شده، در دادگاه.

تحقیقات پنج ماهه دادستان ویژه در مورد پرونده میزان دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و احتمال تبانی کمپین پرزیدنت دونالد ترامپ با روسها، روز گذشته با تفهیم اتهام به پل منافورت و یکی از دستیاران وی، وارد مرحله جدیدی شد.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، این دو برپایه تحقیقات رابرت مولر به پولشویی و دروغگویی به دولت در زمان تصدی شغل در یک شرکت لابی گری برای دولت اوکراین مورد حمایت مسکو متهم هستند.

منافورت ۶۸ ساله که سال گذشته به مدت سه ماه رئیس ستاد انتخاباتی پرزیدنت ترامپ بود، به توطئه علیه آمریکا، پولشوئی و دروغ گویی به دولت آمریکا در ارتباط با فعالیت های لابی گری برای رئیس جمهور پیشین اوکراین متهم شده است.

آقای منافورت، و ریک گیتس، یکی از شرکای آقای منافورت که در این پرونده علیه او نیز اعلام جرم شده خود را به مقامات قضایی معرفی کردند.

در این گزارش آمده که کوین داونینگ، وکیل مدافع آقای منافورت روز گذشته پس از جلسه تفیهم اتهام، در صحبتی کوتاه به خبرنگاران از بی گناهی موکلش خبر داد.

وی گفت: هیچ مدرکی دال بر اینکه آقای منافورت یا کمپین پرزیدنت ترامپ با دولت روسیه تبانی داشته وجود ندارد.

در دوازده مورد اتهامی، هیچیک از آنها ارتباط مستقیمی با انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ ندارند.

اعترافات پاپادوپولس

کانون توجهات روز دوشنبه، اعلام خبر اعتراف «جرج پاپادوپولس» یکی از مشاورین کمپین انتخاباتی پرزیدنت ترامپ به پلیس فدرال در جریان تحقیقات در مورد ارتباطش با روسها بود.

در ابتدای سال جاری، جامعه اطلاعاتی آمریکا با انتشار گزارش طبقه بندی نشده اعلام کرد که شخص ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دستور داده که تلاش شود که با زیر سئوال بردن فرآیند دموکراتیک، کمک شود آقای ترامپ به کاخ سفید راه یابد.

«گرتا ون ساسترن» کارشناس حقوقی که با صدای آمریکا همکاری می کند در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا در این باره گفت که مورد قابل توجه این پرونده، مساله جرج پاپاداپولس است، که مدتی به عنوان مشاور سیاسی آقای ترامپ در زمان تبلیغات ریاست جمهوری فعالیت داشته است.

بنا مندرجات پرونده، وی در مورد داشتن ارتباط با افرادی که به مقامات عالیرتبه مسکو متصل هستند در حین بازپرسی دروغ گفته است.

خانم ون ساسترن گفت: جرج پاپاداپولس، در ۱۳ مهرماه اعتراف کرده که دربازپرسی دروغ گفته اما تاکنون حکمی دریافت نکرده است. او همچنان با تحقیقات آقای مولر همکاری می کند. حالا باید دید که آیا او اطلاعاتی دارد که بتواند به تحقیقات اف.بی.آی کمک کند.

مساله ای که خانم هاکبی سندرز نیز بدان در نشست خبری روزانه خود، اشاره کرد.

سخنگوی کاخ سفید گفت: مشارکت او در کمپین بسیار محدود بود. کارش داوطلبانه بود. کمپین به او رسما اجازه فعالیت در آن زمینه نداده بود.

پرزیدنت دونالد ترامپ نیز سه شنبه در چندین توئیت به تفهیم اتهام به پل منافورت رئیس اسبق کمپین انتخاباتی خود واکنش نشان داد.

پرزیدنت ترامپ در توئیتر نوشت رسانه های جعلی پرتلاش سعی دارند که بگویند پل منافورت یکی از عوامل تبانی است. وکیل او نیز گفت که چنین نیست... فرد دیگر به نام جرج نیز صرفا داوطلب بوده. باید تحقیقات بر روی دموکراتها متمرکز شود.

در کنار تحقیقات آقای مولر، کنگره آمریکا نیز تحقیقاتی در مورد میزان دخالت روسیه و احتمال تبانی کمپین آقای ترامپ با روسها را در حال انجام دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG