لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۵

معاون دادستان کل آمریکا در کنگره: تحقیقات بازپرس پرونده روسیه مستقل است


راد رُزِنستاین معاون دادستان کل ایالات متحده در جلسه کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا - ۲۲ آذر ۱۳۹۶
راد رُزِنستاین معاون دادستان کل ایالات متحده در جلسه کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا - ۲۲ آذر ۱۳۹۶

معاون دادستان کل ایالات متحده روز چهارشنبه در نشستی در کنگره در مورد تبادل پیامک‌های تلفنی علیه پرزیدنت ترامپ بین دو مقام پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌ای)، که به پرونده تحقیقات روسیه مرتبط است، از بازپرس ویژه رابرت مولر دفاع کرد و گفت هیچ دلیلی برای کنار گذاشتن او از این پرونده مشاهده نکرده و هیچ توصیه‌ای هم برای این کار دریافت نکرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، راد رُزِنستاین یک روز پس از آن در جلسه کمیته قضایی مجلس نمایندگان حاضر شد که وزارت دادگستری متن صدها پیامک رد و بدل شده بین یک مامور ویژه و یک وکیل اف‌بی‌آی را، که با تیم تحقیقاتی آقای مولر بر سر دخالت روسیه در انتخابات سال گذشته آمریکا همکاری می‌کنند، به کمیته‌های ذیربط کنگره ارائه کرد.

در این پیامک‌ها، که پیش از انتصاب رابرت مولر در ماه مه (بهار امسال) به عنوان بازپرس ویژه پرونده ارتباط احتمالی ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه بین این دو نفر رد و بدل شده‌اند، دیده می‌شود که از الفاظ نامناسبی برای توصیف شخصیت دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات آبان ۱۳۹۵ استفاده شده است.

یکی از آنها در شب قبل از انتخابات در پیامکی چشم‌انداز پیروزی آقای ترامپ را «وحشتناک» خوانده بود.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، محتوای این پیامک ها اوایل ماه جاری میلادی برای نخستین بار افشا شد و بعدا در اختیار کمیته های مرتبط در کنگره قرار گرفتند و سه شب هم برخی رسانه های آمریکا به آن پرداختند.

افشای متن این پیامک‌های تلفنی نگرانی نمایندگان کنگره از احتمال عملکرد جانبدارانه سیاسی تیم تحقیقاتی رابرت مولر را افزایش داده است. اما رزنستاین – که مولر را برای این ماموریت معرفی کرده و بر کار این مدیر پیشین اف‌بی‌ای نظارت می‌کند – در نشست امروز به این پرسش که آیا دلیل خوبی برای اخراج او در دست دارد، پاسخ منفی داد.

این مقام ارشد وزارت دادگستری ایالات متحده با تاکید بر این که تحقیقات بازپرس ویژه پرونده «مستقل» است، خاطر نشان کرد که «شأن و جایگاه این تحقیقات تحت تأثیر هیچ چیزی یا اظهارات هیچ کسی قرار نخواهد گرفت.» وی در حمایت از انتشار این پیامک‌ها گفت، تشخیص قابلیت انتشار عمومی این اسناد تصمیمی قابل قبول بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG